хочу сюда!
 

Александра

43 года, лев, познакомится с парнем в возрасте 37-50 лет

Сотник Іванов

Шановні ворожбяни,настав час описати останнього сотника Ворожбянської сотні Іванова Данила Прохоровича.

Нам відомо,що коли Ворожбянський сотник Скрицький Василь Григорович 1692 р.н.пішов на підвищення і був призначений хорунжим Сумського слобідського козацького полку то на його місце був призначений Іванов Данило Прохорович 1705 р.н. Зараз складно розібратися чому було прийняте таке рішення,можливо по материнській лінії вони були родичами зі Скрицькими,можливо з полковником, можливо ще щось,але факт призначення є і від цього нікуди не дінешся.

Так ось,перевіряючи всі доступні мені матеріали я ніяк не міг знайти звідки він взявся і хто його батьки,адже в списках козацької старшини Сумського полку такого прізвища немає, але імя його батька,на той час доволі рідко зустрічалося і в перепису 1732 року я знаходжу підпрапорного  Прохора Івановича Литвинова, 1652 р.н., але вписані його діти Петро,Григорій і Михайло і серед них я не знаходжу Данила. Так би я й залишив без уваги цю родину,але порівнявши записи ісповідних розписів Покровської церкви за 1741 рік по його братах я удостовірився що це одні і ті ж люди,а відсутність його в перепису 1732 року мабуть потрібно пояснити тим, що він знаходився або на навчанні,або ще десь і не потрапив до перепису,а може був народжений іншою жінкою.Так ось,десь близько 1736 року він був призначений на посаду Ворожбянського сотника. Головні справи сотні продовжував вирішувати Скрицький В.Г., він хоча й був хорунжим полку,але його родина продовжувала проживати в Ворожбі і він надовго не залишав Ворожби. Так ось з перепису 1732 року ми бачимо що у підпрапорного Литвинова Прохора Івановича,котрому на цей час 80 років, числяться діти:

Петро,якому 30 років (1702р.н.),

Григорій —20(1712)

Михало—15(1717).

Згідно з ісповідними розписами Покровської церкви за 1741 рік ми бачимо що в дворі сотника Іванова Данила Прохоровича, котрому на цей час 25 років (1716р.н.) проживають:

Його дружина Ксенія Афанасьєва, якій 23 роки (1718 р.н.)

Мати Марина Мартинова—56 (1685 р.н.)

Брат Петро—34(1707р.н.)

Брат Григорій—29(1712р.н.)

Брат Михайло –24(1717р.н.)

Так ось,порівнявши всі ці дані я прийшов до висновку що сотник Данило взяв за прізвище ім’я свого діда і тому виникла така плутанина.

В 1746 році він вже пишеться як Білопільський сотник і по батькові замість Прохорович вже Прокопович,може в цьому винний священник, котрий проводив перепис,а може й сам Данило хотів щось сховати в своєму походженні. В цьому ж,1746 році він залишається разом з дружиною Ксенією Афанасьєвою, матір’ю Марією Мартинівною та меншим братом Михайлом. Брати Петро та Григорій відійшли від них.

Приблизно в 1747 році гине в поході полковий хорунжий Скрицький Василь Григорович і сотник Іванов Д.П. лишається опіки і стає повновладним керівником. Але він мабуть хорошим виконавцем,а не керівником і не зміг використати владу для розвитку і утвердження Ворожби. При ньому сотня лишається багатьох переваг, котрі були при Скрицькому, поступово Крижські сотники перебирають на себе всі управлінські функції,котрі до цього зосереджувалися в руках ворожбянського сотника,авторитету він не має і виконує свої обов’язки вимушено,не проявляючи ніякої ініціативи. В добавок до всього цього у них з дружиною Ксенією Афанасьєвою не має дітей і як вони вели себе в цій ситуації нам невідомо,але авторитету це їм не прибавляло. На 1747 рік вони проживають разом з дружиною Ксенією Афанасьєвою,у них 8 служників,матері й братів в їхньому дворі вже немає.

По 1753 році ми бачимо в їхньому дворі «пом’янутого сотника невеста Евдокия Михайловна», котрій 63 роки і проживає вона разом з дітьми: Натплією (22роки), Іваном (19р.) і Єфросинією (12р.),хто вони і ким доводяться невідомо.

Але як би там не було,а до 1765 року,до кінця козаччини, Данило Прокопович зберігає за собою сотничу посаду,а після ліквідації сотенного устрою,за відсутністю матеріалів,на даний час,прослідити його подальшу долю мені не вдалося.

 

0

Комментарии