хочу сюди!
 

Инна

43 роки, овен, познайомиться з хлопцем у віці 37-54 років

Коли колядувати, а коли щедрувати

   
      18 січня в Україні відзначають свято, яке називають Щедрим вечором. Це, по суті, другий Святий вечір. А називають це свято так, бо цього вечора співають щедрівки , в яких бажають здоров'я, благополуччя. Щедрівки трохи відрізняються від колядок на Святий вечір. Якщо колядувати можна і на Щедрий вечір, то щедрівки співають лише на Щедрий вечір
(а не на Старий Новий Рік. На Старий Новий Рік - засівають. Вітаючи Василя - колядують)

    З ранку і до вечора триває строгий піст. Він не відноситься лише до маленьких дітей і людей літнього віку, особливо до хворих. Вранці люди йдуть в церкву, щоб посвятити воду. Глеки або маленькі бідончики прикрашають колосками пшениці, або сушеними квіточками, говорять що таким чином Бог оберігає сім'ї від злих духів. Удома в глеки набирають трохи води, кидають часточки часнику (на Щедрий вечір в Україні цим часником над вхідними дверима і в кутах кімнат ставлять хрестики). У народі вважають, що часник проганяє зло і захищає сім'ю, як оберіг. Біля церкви йде служба, після якої святять воду, а потім цю воду люди доливають в свій посуд і приносять додому. Кожен з сім'ї, перехрестившись, випиває трохи свяченої води.

        Святкову вечерю готують таку ж, як на Святий вечір. Всі страви мають бути пісними. Це і кутя, і борщ з вушками, і вареники з начинкою, і грибна підлива, і узвар (компот з сухофруктів). Одним словом, страв повинно бути дванадцять. На стіл кладуть трішки сіна, зверху - білу скатертину. Як тільки на небі з'явиться перша зірочка, сім'я збирається за святковим столом. На Щедрий вечір в Україні є такий звичай: господиня зранку замішує дріжджове тісто і пече солодкий чотирикутний пиріг з начинкою. Господар будинку перед святковою вечерею набирає трохи свяченої води в миску, а господиня бере пиріг і разом з іншими членами сім'ї виходить на вулицю. Господар кропилом окроплює кути будинку, на кожному куті відкушуючи шматочок пирога. За господарем, по черзі, так роблять всі члени сім'ї. Потім всі заходять в будинок а господар обходить і господарські приміщення, якщо такі є, і окроплює свяченою водою тварин, що знаходяться там. Цей красивий звичай зберігся лише в тих сім'ях, які живуть в приватних будинках.

      Перед тим, як сідати за стіл, сім'я молиться і дякує Господу за здоров'я і благополуччя. Потім всі, спробувавши куті, починають вечерю. Після святкової вечері сім'я співає колядки, щедрівки, господар виносить дідуха (традиційний сніп пшениці, який вносять на Святий вечір). Також господар будинку виносить трохи куті і пригощає всіх тварин, якщо вони є в господарстві. Існує повір'я, що на Щедрий вечір тварини розмовляють, але підслухувати їх не можна, бо той, хто підслухає їх розмову, помре.

      На Щедрий вечір в Західній Україні є ще такий звичай: після вечері дівчата беруть ложки, якими вечеряли і виходять під вікно будинку. Там вони починають стукати ними, і де загавкає собака, то там і знаходиться суджений.

         Під вікнами будинків чутно щедрівки. Це збираються діти, щоб пощедрувати господарям побажати добра і щастя в році, що настав. По вулицях також ходять дівчата і щедрують (на перший Святий вечір колядують хлопці) . Всі разом, дорослі і діти, співають колядки і щедрівки, славлячи народження нашого Спасителя. І століттями передаються традиції дідів і прадідів щоб не зникала культура України.

Щедрівки 18-31 

Про колядування і щедрування в 30х роках ХХст. в селі Пекарі Канівського р-ну Черкаської обл. 

У неділю дуже рано на Йордан
11

Коментарі

116.01.16, 23:22

Это кайф! А я пост не соблюдаю, вообще никогда. Не в кайф мне.

    217.01.16, 08:21

    а ще 19-22 числа, по дійсно старому КолядиДару(календарю) це Ярий день, тобто первий.Первий день другого місяця зими, на який різали льод і прятали його в льох(льодник). З Іорданом нічого спільного не мав так само як і ніякого відношення до Християнства. Це язичницький Празник.Христос згідно вказаному місяцю в Н.З хрестився у Іоана наприкінці серпня- початку вересня по новому літ численню од РХ. У нас раніше було 9 місяців, в кожному 40-41 день, днів було 366, ніколи не було високосного. Літа у нас як пора року не було, Весна, Оусєнь і Зима. Сполучення ОУ в слові осєнь підміна букви (ОУКЪ)якої вже нема в нашому Алеффавіті.
    Цей празник називався ЯрДан, складається з двох слов ЯРИЙ і ДЕНЬ. Чаклунки, Волхви і інші набирали воду в цей день для різних цілей, вода ця надавала додаткову силу...

      317.01.16, 11:38

        417.01.16, 18:08

          517.01.16, 21:10

            анонім

            618.01.16, 03:06

            Коли колядувати, а коли щедрувати. Василі розповідають
            http://blog.i.ua/community/2176/1773972/

              722.01.16, 09:13

                822.01.16, 23:51Відповідь на 7 від Странник 007

                Дякую, що читаєте

                  922.01.16, 23:52Відповідь на 5 від Vadim Demin

                  Дяку!!!

                    1022.01.16, 23:53Відповідь на 6 від анонім

                    Цікаво

                      Сторінки:
                      1
                      2
                      попередня
                      наступна