Тарас Прохасько
- 27.05.11, 11:06
- Я розмовляю українською!
Якось знайома захоплено розповідала про прочитане нею напередодні інтерв"ю з письменником Тарасом Прохаськом. Каже: "Мудрий дядько - цей ...Прохасько", - вимовила трохи витягуючи прізвище, з острахом вимовити неправильно (до речі, багато людей, які знають, хто це мають сумніви щодо того, як вимовляти): ПрОхасько чи ПрохАсько? До прочитання статті з Вікіпедії сама не знала - правильно ПрохАсько.
Повертаюсь до вже згадуваної мною книги: до Декамерона сучасної української прози ввійшло вісім коротких есеїв письменника. Читаючи ці есеї, уявляю, як вони народжувались у думках автора (чомусь тільки так і не інакше): сутінки, напівтемрява в кімнаті, хмарка сигаретного диму, бокал з добротним коньяком, відсторонено-меланхолічні сірі очі автора дивляться в минуле. В своє минуле, адже в есеях присутній біографізм. Це дуже зближує автора з читачем. В цьому й особливість письменника - він пише, нікого не наслідуючи і не копіюючи чийсь стиль - йде за покликом серця.
Книги Тараса Прохаська:
Кілька цитат:
***
"Сльози [чоловічі] з"являються від потрясіння. Як у більярді - невідомо коли. Причина може бути дуже несуттєвою. Просто забагато дощівки набралося під ринвою. Тож мусить виникнути останній міліметр після ефекту поверхневого натягу. Щось, що греблі рве. Тоді випадкові сльози, зрушені малесенькою хвилею, виллють усі ті накопичені загатами маси води, які отримали можливість вилитися."
***
"...моя юнацька теорія базувалась на тому, що ностальгія - це туга за невибраним. Те, що ми маємо, на що зважились, чим ми володіємо і більш-менш керуємо, є лиш акцентацією безміру того, від чого довелося відмовитись, що залишилося невибраним з різних причин. І, власне, це невибране впливає на нас значно більше, ніж отримане."
***
"Дивлюся на знимку і не бачу 1955 року в Читі, не бачу свого шістнадцятирічного тата. Бачу освітлення, тіні, поверхню озера, силует далекого берега, стан тіла, вираз очей, які відчував в дитинстві, в юності, які відчуваю тепер. Бачу багато-багато вод і виразів очей, які траплялися в різних місцях. Бачу своїх маленьких дітей над водою, бачу їх уже шістнадцятирічними. Вірю, що все це повториться в їхньому житті. І знаю, що так було завжди. За одної умови. Має бути літо."