Чому ми досі не знайшли інопланетян?
- 06.02.11, 02:17
Учені вважають, що можуть існувати тисячі планет, населених розумними живими істотами.
Питання про те, чи самотні ми у всесвіті, викликає інтерес у самих різних людей, від математиків, до прибічників теорій змов. Але, якщо позаземні форми життя, все ж існують, як це затверджують багато дослідників, то чому ж ми досі не вступили з ними в контакт?
Інопланетяни часто стають об'єктами культури. Усім відомі вигадані інопланетні герої, такі як Доктор Хто, Супермен, "Інопланетянин" Стівена Спілберга, Лилу з "П'ятого елементу" і багато інших.
У 1960 році радіотелескоп був уперше спрямований в космос щоб спостерігати за ознаками позаземного життя. Втім, через 50 років, ніхто так нічого і не побачив. За словами доктора Френка Дрейка, батька радіоастрономії і засновника проекту по пошуку позаземних цивілізацій SETI (Search for Extra Terrestrial Intelligence), питання про те чи одні ми у цьому світі є мало не головним для людства. Дрейк також вважає, що зустріч з позаземними істотами допоможе нам зрозуміти власне призначення, а також більше дізнатися про своє майбутнє і принципи еволюції.
Ще в 1961 році Дрейк розробив формулу, призначену для визначення числа тих цивілізацій в галактиці, з якими можна вступити в контакт. Використовуючи цю формулу, що дістала назву "Рівняння Дрейка", учений і його колеги підрахували, що що загальна кількість таких цивілізацій повинна досягати 10,000.
Багато хто критикує рівняння, оскільки воно фактично базується на припущеннях, які не можна ні підтвердити, ні спростувати. До того ж, якщо Дрейком кількість, що відстоюється, принаймні частково відображає реальну ситуацію, то чому ж хоч би одна із стількох цивілізацій не вийшла на контакт?
Це питання було поставлене відомим фізиком Энрико Ферми : "Де вони? Чому ми не спостерігаємо ніяких слідів розумного позаземного життя, таких, наприклад, як зонди космічні кораблі або радіопередачі"?. Цей висновок відомий як парадокс Ферми. Доречними робить подібні сумніви і той факт, що, за підрахунками астрономів, в осяжному всесвіті існує, принаймні, 7 секстильйонів галактик.
У свою чергу має місце припущення, що в системах 22% видимих зірок має бути, як мінімум, одна планета земного типу. Таким чином, кількість схожих на Землю планет в одному тільки Чумацькому шляху перевищує 5 мільярдів.
Втім, таке "мовчання" можна пояснити таким чином: враховуючи той факт, що люди використовують технологію радіозв'язку не більше ніж сто років, не виключено, що ми просто "слухаємо" недостатньо довго - не варто забувати що вік нашої власної планети може перевищувати 4 мільярди років. Можливо, інопланетяни і виходили на контакт, але тоді ми ще не мали технології, яка дозволила б уловити їх сигнал.
До того ж, не виключено що подібне "технологічне неспівпадання" має місце і нині, коли ми почали посилати свої повідомлення. Більше того, зважаючи на те, як нестримно розвиваються і міняються стандарти зв'язку на Землі, цілком розумно припустити що учені шукають не ті сигнали. У подібному варіанті розвитку ситуації переконано багато відомих учених, у тому числі, один з найбільш впливових фізиків-теоретиків нашого часу, Стівен Хокинг.
Згідно ще однієї цікавої версії що пояснює нашу нездатність встановити контакт з інопланетянами, розум несе з собою руйнування, внаслідок чого, часовий проміжок між тим, коли цивілізація стає здатною до відправки і прийому повідомлень, і тим, коли вона знищує себе може виявитися занадто маленьким. Непрямим підтвердженням цієї теорії є війни, здатність створення біологічної зброї, а також глобальні техногенні катастрофи. Якщо подібна нестабільність характерна для усіх цивілізацій, можливо ми не можемо знайти інше розумне життя тому, що вона була знищена.
На думку скептиків, простою відповіддю на парадокс Ферми є припущення про те, що ніякий позаземний життя просто немає. Дійсно, враховуючи те скільки збігів повинне було статися, щоб на Землі зародилося життя, а також те, якими мінливими були умови розвитку розумної цивілізації, не так вже важко повірити в те, що виникнення людей - суща випадковість. Втім, звичайно, це усього лише одна версія.
Ймовірно, найбільш простою відповіддю на питання про те, чому ми досі не знайшли інше життя, дав Френк Дрейк, сказавши, що ми просто недостатньо старалися. Учений наполягає на тому що ми встигли уважно подивитися лише на декілька тисяч зірок і перевірити лише декілька можливих каналів передачі інформації, а це важко назвати хорошим початком. За його словами, перш, ніж у нас з'являться реальні шанси на успіх нас чекає ще безліч роботи.
5
Коментарі
анонім
16.02.11, 04:57
А ведь действительно...
Гість: pomadka
26.02.11, 11:05
мы их не нашли потому шо их нет...я например не верю что они есть...
Мрійник
36.02.11, 12:09Відповідь на 2 від Гість: pomadka
Ну а я вірю, бо надія помирає останньою
Гість: modus vivendi
46.02.11, 12:20
нельзя утверждать что мы на планете одни...
Гість: pomadka
56.02.11, 13:51Відповідь на 3 від Мрійник
будем ждать
Гість: Мунсан-бек
66.02.11, 16:10Відповідь на 2 від Гість: pomadka
а Q2 ?