Його шукає ЦРУ..........
- 18.11.16, 15:43
Ввечері 14 грудня сайт „ОРД” оприлюднив прізвище хакера, який нині працює в Секратріаті Президента і який раніше неодноразово взломував комп’ютерну мережу Верховної Ради та систему „Рада”. Про цю публікацію негайно в прямому ефірі телеканалу ISTV повідомив народний депутат України Олесь Доній і редакція „ОРД” з почуттям виконаного громадянського обов’язку стала очікувати, коли ж „компетентні органи” запросять автора публікації на бесіду. Але не дочекалася. Натомість через годину після появи статті було здійснено масовану хакерську атаку на наш сайт. Якщо читачі помітили – в ніч з п’ятницю на суботу сайт „лежав”. Втім, атака була успішно відбита й ми продовжуємо оповідати маловідомі подробиці з діяльності деяких працівників апарату Верховної Ради та Секретаріату Президента України.
Щоправда, схоже на те, що наші публікації – це голос волаючого в пустелі. Бо вже на другий день, 15 грудня, Секретаріат Президента офіційно підтвердив, що названа нами людина – Євген Костенко – дійсно працює під керуванням пана Балоги. Але, мовляв, 11 грудня, тобто в день голосування у Верховній Раді по кандидатурі прем’єр-міністра, пан Костенко в будинок парламенту не заходив. Пан Президент також не залишився осторонь скандалу, категорично заявивши по телебаченню, що ніякого зовнішнього втручання в систему „Рада” 11 грудня не було…
Чудні діла твої, Господи. Ну з яких це пір Секретаріат Президента фіксує відвідувачів Верховної Ради? З яких це пір Президент коментує технічні подробиці роботи комп’ютерних мереж і встановлює наявність чи відсутність несанкціонованого втручання в їх роботу? Фахівці мовчать, заступник голови СБУ каже, що перевірка триває, а пану Президенту вже достеменно відомо, який саме висновок ота перевірка має зробити.
Оперативна реакція з боку Президента та його Секретаріату лише породила додаткові підозри. Підозри підсилилися після того, як ми розшукали людей, які 11 грудня бачили Євгена Костенка у Верховній Раді й навіть спілкувалися з ним. То ж запевняємо керівника Секретаріату Президента: якщо навіть припустити, що пан Костенко пройшов у Верховну Раду без відповідного запису в журналі охорони (це зробити нескладно, оскільки й начальник Управління державної охорони, і Євген Костенко підпорядковані одній людині на прізвище Балога), ходити непоміченим парламентськими коридорами пан Євген ніяк не може. Хоча б тому, що він пропрацював у будинку під скляним куполом з 1992 по 2006 рік, прийшовши в апарат Верховної Ради з посади оператора електронно-обчислювальних машин Виробничого об’єднання „АвтоЗАЗ”. Та й зараз він не чужий у парламенті, позаяк є членом Консультаційної Ради з питань інформатизації при Верховній Раді України. Тож пана Костенка у ВР знає кожен собака.
Та й як не знати – з 1998-го по 2002-й рік Костенко працював помічником-консультантом народного депутата України Петра Порошенка, у 2000-му – завідував секретаріатом очолюваної Порошенком групи „Солідарність”, з квітня 2002 по травень 2006 – помічник-консультант народного депутата України Юрія Кармазіна. А вже з червня 2006 року Костенко переходить під опіку Віктора Балоги. Впродовж трьох місяців – з червня по вересень – пан Костенко рахується помічником-консультантом народного депутата України Ігоря Криля. У серпні-вересні – радником Міністра України з питань надзвичайних ситуацій Віктора Балоги. Очоливши Секретаріат Президента, Балога забрав на Банкову й Костенка, де той працював спочатку радником Глави Секретаріату, а з листопада 2006 року й по цей день — завідувачем відділу моніторингу діяльності Кабінету Міністрів України
При цьому всі люди, які знають пана Євгена, в один голос стверджують, що він, як би це пом’якше сказати… ну, коротше, не сповна розуму. Ду-у-же колоритний типаж. Але лише обізнані можуть пояснити, за які таки чесноти людину з неадекватною поведінкою терпіли спочатку в апараті Верховної Ради, а нині – в Секретаріаті Президента України.
У наступному ми плануємо докладно розповісти про маловідомі подробиці діяльності Євгена Костенка, обов’язково повідаємо про те, як в СБУ „перевіряли” роботу система „Рада”, а зараз вміщуємо невеличке інтерв’ю з колишнім колегою Костенка Зоєю Загородньою. До 2003 року пані Зоя працювала разом з Віктором Ющенком у штабі блоку „Наша Україна”, у 2003-2004 вона – помічник народного депутата Кармазіна, головний редактор газети „Правозахисник України” (орган Партії „Захисників Вітчизни”, у 2004-2006 – радник директора Інституту стратегічних досліджень при Президентові України.
- Скандал, що вибухнув навколо невдалого голосування у Верховній Раді по кандидатурі прем’єр-міністра, напевно, привернув Вашу увагу. Тим більше, що депутати стали звинувачувати один одного у фальсифікації результатів голосування. А „компетентні органи” – стали ті звинувачування спростовувати. Тож, хто правий?
- Мене здивували запевнення „компетентних людей” про те, що система голосування „Рада”, встановлена в українському парламенті, є захищеною від несанкціонованого втручання. Річ у тім, що працівники апарату Верховної Ради та депутати минулих скликань, зокрема колишній спікер Володимир Литвин, достеменно знають, що в цю систему раніше „втручалися” неодноразово. Хакером, який свого часу зламав захист системи ”Рада” був мій колишній колега – помічник народного депутата Кармазіна Євген Костенко.
Депутати з досвідом добре пам’ятають цю людину, яка багато років працювала у Верховній Раді. Пан Євген справляв враження людини не зовсім, так би мовити, адекватної – з’являвся в парламенті в неохайному вигляді, хуліганив з охороною, ночував у будинку Верховної Ради. Але разом з тим Євген Костенко має, як на мене, просто геніальний хист до комп’ютерних технологій, через що мій тодішній шеф Юрій Кармазін терпів усі його витівки.
- А хіба складно Кармазіну було знайти іншого комп’ютерника – більш адекватного?
- Пан Костенко надавав Кармазіну неоціниму допомогу – передусім він вносив у порядок денний Верховної Ради записи про черговий виступ Кармазіна. Нагадаю, що відповідно до регламенту Верховної Ради, депутат має попередньо записуватися на виступ, як правило – відстоявши чергу біля мікрофону. Багато хто з депутатів приїздив у парламент заради цього на світанку. Але Юрію Анатолійовичу не було потреби вистоювати в черзі – Євген Костенко уміло проникав у комп’ютерну мережу та вносив відповідний запис. Завдяки цьому Україна слухала полум’яні виступи Кармазіна по кілька десятків разів на день, а Юрій Анатолійович став беззастережним рекордсменом за кількістю виступів серед парламентарів Європи.
- А Ви бачили, як Костенко проникав у комп’ютерну мережу?
- Я ніколи не була свідком роботи Костенка, але знаю, що він це робив з комп’ютера, встановленого в кабінеті на третьому поверсі будинку Верховної Ради. Костенкові, як помічнику-консультанту народного депутата, був виділений окремий кабінет, де той міг досхочу вдосконалювати свою хакерську майстерність. У розмовах Костенко неодноразово переконував мене, що він один здатний замінити собою всю систему „Рада” і що апарат парламенту, обслуговуючий цю систему, треба розігнати. До речі, Костенко говорив це не тільки мені – він неодноразово критикував тодішнього спікера Литвина за те, що Володимир Михайлович не володіє азами комп’ютерної грамоти, писав Литвину глузливі записки з цього приводу. А Литвин – у свою чергу – неодноразово викликав до себе Кармазіна на, як ми говорили, „батьківські збори” з приводу неадекватної поведінки Костенка.
Про те, що Костенко здатен маніпулювати даними системи „Рада” знало багато людей, оскільки той, маючи певний „комплекс невизнаного генія”, нерідко демонстративно влазив у систему, домагаючись визнання своїх здібностей. До речі, Костенко стверджував, що це зовсім нескладно й нічого „ламати” не потрібно.
- Ми вже писали про конфлікт, який свого часу виник через Костенка між депутатам Кармазіним і Соломатіним.
- Було таке. Пам’ятаю, що через діяльність Костенка депутат від комуністів Соломатін, конкурент Кармазіна по виступах, закликав керівництво Верховної Ради України розслідувати факти втручання Костенка, якого він називав „паровозиком”, у систему „Рада”.
- А чи мав Костенко можливість впливати на результати голосувань?
- Костенко стверджував, що така можливість у нього є, але, напевно, йому ніхто цього не замовляв. Політична ситуація в країні була іншою і якщо б помічник народного депутата Кармазіна спотворив би результат якогось голосування, це б самому депутату й виконавцю, не минулося б. Щоби маніпулювати підсумками голосувань потрібні, як Ви розумієте, гарантії з боку значно більш впливових людей.
- А Балога знав, що Костенко може маніпулювати даними в системі „Рада”?
Беззаперечно. Я сама мала з Віктором Івановичем розмову щодо Костенка, попереджаючи про небезпеку специфічних послуг Костенка. Це було, коли Кармазін не пройшов у депутати минулого скликання, а Костенка ніхто не забажав залишати в парламенті. У безробітних він ходив недовго – доля звела Костенка з Балогою, тодішнім міністром з надзвичайних ситуацій. Від хакерських атак і „реорганізаційних” нововведень Костенка потерпала, до речі, вся комп’ютера система МНС. Один із радників МНС особисто звернувся до мене, аби я прояснила це міністру. Але, як бачиться, „незамінний” фахівець Костенко просунувся в Секретаріат Президента.
Володимир Бойко