хочу сюди!
 

Татьяна

56 років, телець, познайомиться з хлопцем у віці 55-58 років

Богоявлення Господнє - Водохреще

Богоявлення Господнє - Водохреще
Водохреще - це третє найбільше свято, яке завершує цикл Різдвяних свят.

Церква розглядає Хрещення Господнє як "свято просвіти" народів, оскільки за її вченням, саме з Хрещення Ісус розпочав проповідь євангельської істини. Християнський світ відзначає свято Водохреща 19 січня. Його ще називають Йорданом - від назви ріки Йордан у Палестині - народна назва християнського обряду освячення води. Його здійснюють на згадку про хрещення Ісуса Христа в Йордані, описаному в Євангеліях. Свято має й іншу назву - Богоявлення, яка походить від того, що, згідно з біблейськими оповіданнями, під час хрещення Ісуса на нього зійшов із небес Дух Святий у вигляді голуба, і голос почувся із неба: "Це Син Мій Улюблений, що його Я вподобав!". Освячена на Йордань вода символізує святу йорданську воду і має у віруючих особливе призначення.

19 січня - Йордана (або Ордана, Водохреща, Богоявлення) - третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу, яке православні та греко-католицькі християни відзначають 19 січня. З ним пов'язують хрещення на Йордані Христа. А ще сьогодні усі віряни обох релігійних конфесій проводять день у пості, а потім зберуться за столом на святій вечері.

Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення в річці Йордан. Вийшов на берег, а з небес почувся голос Бога-Батька, який назвав Ісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва — Богоявлення. Православні та греко-католики вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці. Адже в цей день, за християнським вченням, з'явився Бог у трьох іпостасях: Бог Отець – в голосі, Син Божий – у плоті, Дух Святий – у вигляді голуба.

Вважається, що на Водохреща, з опівночі до опівночі, вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні й духовні хвороби.

В цей день у всіх містах і селах, де є церкви, святять воду. Віддавна в народі посвячену на Водохреще воду вважають своєрідним спасінням від багатьох недуг. Її дають пити тяжкохворим, нею освячують храми, домівки і тварин. Залишається загадкою той факт, що водохрещенська вода не псується, не має запаху і може зберігатися протягом року. Дехто схильний вважати, що цьому сприяє срібло від хреста, який священик занурює в воду під час обряду.

Напередодні Водохрещі святкується "Голодна кутя", або другий Святий Вечір. Увесь цей день віруючі люди нічого не їдять - постують. Сідають вечеряти, коли вже засяє вечірня зоря. На вечерю подають пісні страви - смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар. Після вечері всі кладуть свої ложки в одну миску, а зверху - хлібину, "щоб хліб родився".

На другий день зранку ходять до церкви святити воду. Цією свяченою водою починається трапеза, нею ж кожний госпо­дар кропить усіх членів сім'ї, хату, інші будівлі, криниці.

За давньою традицією, церемонія освячення води відбувалася під відкритим небом, на берегах річок, струмків, озер. Ще напередодні Йордана, з льоду вирубували великий хрест ("йордан") і ставили його поруч з ополонкою. Скульптурне зображення хреста встановлювали вертикально і нерідко обливали буряковим квасом, від чого воно набирало червоного кольору. Було прийнято також прикрашати хрест барвінком і гілками сосни.

До радянських часів у день водосвяття в селах і містах влаштовувались багатолюдні хресні ходи до річки. Крім ікон і церковних хорогв учасники цих процесій несли запалені "трійці" — три свічки, перевиті зіллям васильків, чебрику та інших квіток. Акт водосвяття в багатьох місцевостях супроводжувався стріляниною з рушниць порожніми набоями. Одночасно у небо випускали голубів, попередньо прикрашаючи їх стрічками з кольорового паперу.

Після Водохреща розпочинався новий весільний сезон, який тривав до Великого посту. Це був час веселощів і дозвілля. Молодь збиралась на вечорниці, сім'ї влаштовували складчини та ходили один до одного в гості з метою наблизити весну.


Прикмети
- на Водохрещi день ясний - хліба будуть чисті, а якщо похмурий - буде у хлібі повно "сажки";
і - де лапатий сніг - на врожай.
До Водохрещ жінки намагалися не полоскати у воді білизни, бо "там чорти сидять і можуть вчепитися". Натомість дівчата у посвячену воду клали калину чи коралі і вмивалися, аби щоки були рум'яними.
Загалом до Водохрещ протягом всіх свят жінки не ходили по воду, це мали робити лише чоловіки.
3

Коментарі

116.01.08, 22:52

19 січня - хрещення Ісуса Христа. Цього дня Христос, якому виповнилося 30 років, прийшов на річку Йордан, де його хрестив Іоан Хреститель, на знак очищення від гріхів. І хоча у Ісуса не було ніяких гріхів, він прийняв хрещення, щоб освятити обряд, за яким відбувається очищення людини. Свято має ще назву Богоявлення, тому що згідно з Євангелієм під час Хрещення Ісуса Бог-Дух Святий зійшов з неба у вигляді голуба. Свято це було встановлено у другій половині ІІ століття, і спочатку його відзначали одночасно з Різдвом. Лише у ІV столітті Різдво було відокремлене як самостійне свято. За народною традицією це свято має декілька варіантів назв: Водохреща, Водохрещі, Водохреще, Хрещення, Йордань, Ордань.

    216.01.08, 22:53

    За переказом, в ніч з 18-го на 19-те (з 5-го на 6-те) січня рівно опівночі на кожній річці відбувається диво: спокійна перед тим вода несподівано починає хвилюватися. Кажуть, що це Ісус Христос увійшов у воду під час хрещення. Вважають, що набрана з річки вода здатна зцілити від найтяжчої хвороби. Річкова вода набуває в цей час особливої сили тому, що в ній купався сам Господь. Вранці в день свята після богослужіння всі йшли до річки. Після освячення води в річці всі присутні набирали її у свій посуд. Вважалося, що чим раніше зачерпнеш її, тим більше чудодійних властивостей вона матиме. Хто приїхав на коні, дає випити освяченої води і йому, щоб хвороби не боявся та був міцним. Знаходились навіть сміливці, які купалися.

      Гість: Ogin

      316.01.08, 22:53

      У католицкому - теж 19?

        416.01.08, 22:53

        Від річки всі йшли додому. Поки жінки накривали на стіл, старший у родині чоловік кропив богоявленською водою все господарство. Перед їжею всі пили освячену воду. Поївши, дівчата поспішали до річки - вмиватися в "йорданській воді", щоб обличчя було рожевим.

          516.01.08, 22:54

          У народі існувало чимало прикмет, пов'язаних з Йорданню. Якщо на Водохрещі дерева вкриваються інеєм, - навесні у того ж дня тижня треба сіяти пшеницю: врожай буде багатим

            616.01.08, 22:54

            Цілий тиждень після Хрещення заборонялося прати білизну в річці, тому що за повір'ям під час Йордані, коли священник занурює хрест у воду, вся нечиста сила від страху вистрибує звідти та сидить на березі і чекає, коли з'явиться хто-небудь з брудною білизною. Як тільки білизну занурюють у річку, по ній, як по драбині, уся нечиста сила знову пірнає у воду. Вважалося, що чим пізніше почнуть прати жінки, тим більше погані вимерзне під час богоявленських морозів.

              716.01.08, 22:55Відповідь на 3 від Гість: Ogin

              У католицкому - теж 19?
              sorry, я не католик

                816.01.08, 22:58Відповідь на 4 від shtirlitz

                Від річки всі йшли додому. Поки жінки накривали на стіл, старший у родині чоловік кропив богоявленською водою все господарство. Перед їжею всі пили освячену воду. Поївши, дівчата поспішали до річки - вмиватися в "йорданській воді", щоб обличчя було рожевим.дякую але де ж знайтти таку жінку ?

                  916.01.08, 23:02

                  На водохреще зi дзбанками і букетиками сухих квітів у Києві до Дніпра не поспішатиме хіба що ледачий. Адже лише один раз на рік ми маємо можливість запастися водою, яку в казках називали «живою». Звісно, нині ми знаємо, що насправді жива вода — то лише казки. Однак знаємо й те, що набрана цього дня вода і справді, «якась не така» — вона довго не псується, зберігає свіжість, мов щойно з колодязя, а ще — дійсно має цілющу і магічну силу.

                    1016.01.08, 23:03

                    Вода, як ніяка інша матерія, здатна «запам'ятовувати» і переносити інформацію (зверніть увагу, екстрасенси недарма замовляють саме воду, якою потім лікують своїх пацієнтів). Саме вода, здійснюючи природний кругообіг, є носієм інформації на нашій планеті. І саме у воді, як кожен пам'ятає ще зі шкільного курсу природознавства, з'явилася перша жива істота на Землі.

                    У живлющу силу води вірили ще наші предки, які поклонялися цій життєдайній стихії. А тому й з особливим трепетом ставилися до богині води Дани.

                      Сторінки:
                      1
                      2
                      попередня
                      наступна