До 200-річчя Тараса Григоровича Шевченка
- 25.02.14, 13:32
Тарас Григорович Шевченко на Брацлавщині
Ще зовсім мало і вся Україна, та і не тільки, відзначатиме 200-річчя з дня народження Тараса Григоровича Шевченка.
З нагоди цього ювілею мною підготовлена та видрукувана, правда, лише 10 екземплярами, книга «Шевченко – історик-археолог, або Тарас Григорович на Брацлавщині» (328 сторінок).
У книжці на основі письмових джерел та переказів стверджується, що Великий Кобзар у вересні 1846 року впродовж чотирьох днів побував і в нашім краї – славетній історичній Брацлавщині. В тій її частині, де нині знаходиться територія сучасного Немирівського району, а саме: в селі Воловодівка – через це один із навколишніх хуторів названий ім’ям Шевченка – у селі Ковалівка, місті Немирів та селищі Брацлав.
Перебування Тараса Шевченка на Брацлавщині того часу, вересень 1848 року, пов’язані з такими іменами, як: Іван Сошенко, Михайло Чалий, які обидва того періоду працювали у Немирівській чоловічій гімназії, та Юліаном Беліна-Кенджицьким – нашим земляком (народився на хуторі Белічинськ під Воловодівкою), нещодавним учнем місцевої гімназії, а на вересень 1848 року – першокурсником Київського університету святого Володимира, щойно набулим товаришем Тараса Шевченка та його супроводжуючим по Брацлавщині.
За моїми розвідками, у приватних колекціях Росії та Європи, в аркушах Шевченкових записів та замальовок для археологічних досліджень Київської археографічної комісії при Київському університеті святого Володимира, зберігаються докази цього.
З книги також можна дізнатися про ще багато чого (в деякій мірі навіть нового) із життя Тараса Григоровича, зокрема й про те, як він, поет та художник, став археологом.
В даній книзі, як і в попередніх моїх краєзнавчих дослідженнях, багато ілюстрацій, неопублікованих досі документів, світлин, малюнків, карт.
Мною також розроблений туристичний маршрут по місцях проїзду Тараса Шевченка Немирівським краєм «Брацлавщиною Тарасовими шляхами» (він увійшов до даної книги) та складений сценарій однойменного відеофільму (на жаль, ще не знятий).
Я впевнений, що, коли уже не мені, то молодому поколінню завзятих краєзнавців та патріотів України, вдасться віднайти доказові джерела деяких непідтверджених розвідок моєї книжки. Сподіваюсь, моя книжка та молодий запал нового покоління краєзнавців, надихнуть приватних колекціонерів оприлюднити такі вкрай необхідні та дорогоцінні матеріали. Знання мов та грантові програми допоможуть молодим дослідникам відшукати першоджерела в архівах, зокрема, Росії та Польщі.
Нині, в переддень славного та величного ювілею, необхідно виокремити всі ті місця, пов’язані з перебуванням великого поета у нашому краї. Належним чином зберегти їх для поколінь прийдешніх, встановивши на них пам’ятники, меморіальні знаки, дорожні вказівники, банери тощо, які б викарбовували патріотичні рухи нашої молоді, формували їх громадянами вимріяної Шевченком України.
Маю надію й на те, що громадяни не тільки Брацлавщини, а й всієї України, посприяють у цьому та водночас у виданні книгемта створенні відеофільму.
Микола ДЕНІС,
25 лютого 2014 року,
м. Немирів
Коментарі