"Словник московсько-український" (1918 р.) Віктора Дубровського

  • 15.05.13, 20:25

З ініціятиви Ірини Фаріон та за фінансової підтримки ВО "Свобода" вийшов друком унікальний "Словник московсько-український" (1918 р.) Віктора Дубровського


У знаковій серії "Лексикографічна спадщина України" з ініціятиви Ірини Фаріон та завдяки фінансовій підтримці ВО "Свобода" вийшов тисячним накладом унікальний перекладний "Словник московсько-український" (1918 р.) Віктора Дубровського. Організатор і натхненник, автор вступної статті та відповідальний редактор цього історичного видання – директор Інституту української мови, доктор філологічних наук, професор Павло Гриценко.

Причетні до цієї непересічної події висловили сподівання, що перша ластівка новоствореної і злободенної серії гостинно залетить у численні домівки українців та зміцнить їх силою і багатством української мови.

Ірина Фаріон, говорячи про знаменність цього джерела, наголосила на кількох провідних мотивах його видання: "Ми добре засвоїли блискучу думку Максима Рильського про те, що "словник – це не тільки механічне зібрання слів, розташованих за алфавітним порядком. Це явище ідеологічне і політичне". Початок ХХ століття – це доленосна кодифікація лексичного складу нашої мови в умовах народження самостійної держави, що, заледве відродившись, була знищена. Проте складніше було знищити духовне втілення цієї держави – українську мову, яка неспинно продиралася крізь заборони та зневагу. Словник Віктора Дубровського не лише фіксував наше лексичне багатство у кореляції з московською мовою, але й розширював базу творення літературної мови, залучаючи якнайширшу палітру місцевої лексики та сипав багатством синонімів до московських лексем. Отже, ідеологічно і політично цей словник утверджував нашу окремішність як креативну протиставність до колоніяльного минулого з упослідженим статусом української мови.

З огляду на такі фундаментальні мотиваційні обставини для совєцького режиму вкрай небезпечним став і сам автор. Замало було знищувати слова як світлини мислення українців: московсько-большевицька окупаційна влада взялася за знищення української інтелектуальної мовознавчої еліти. Нагадаю, що відомих учених С. Єфремова та А. Ніковського, співавторів "Російсько-українського словника" (1924–1933 рр.), засуджено 1929 року на 10 років ув'язнення у справі Спілки Визволення України (СВУ). А. Кримського, автора цього ж словника, репресували 1941 року. В. Підмогильного, автора блискучої лексикографічної праці "Російсько-український фразеологічний словник. Фразеологія ділової мови" (1926 р., 1927 р.), розстріляли 3 листопада 1937 року у сталінському концтаборі Соловецького монастиря. Співавтора цього словника Є. Плужника 1934 року засудили до 10 років ув'язнення, де він помер 1936 року. Така ж доля спіткала і Віктора Дубровського: 1929 року його заарештовано у справі СВУ і засуджено на 3 роки, відтак удруге засуджено 1 грудня 1937 року до 10 років тюрми. Досі невідома його подальша доля, проте, на щастя, збережено його працю і завдяки Павлові Гриценкові її підготовано до друку. Слушно зауважила відомий фізик і лексикограф Ольга Кочерга: "…тодішнє мовне лихо є джерелом теперішніх мовних негараздів. Не вивчивши їхнього походження, не дослідивши їхньої еволюції, нам годі сподіватися їх подолати". Отож маємо за обов'язок спільними зусиллями науковців і політиків не просто відроджувати нашу лексикографічну правду, а запалити свічку пам'яти за розстріляне покоління українських мовознавців, що як ніхто розуміли фундаментальне значення мови у розбудові національної держави".


Прес-служба Всеукраїнського об'єднання "Свобода"

http://www.svoboda.org.ua/diyalnist/novyny/038849/

Європейські географічні мапи XVI – XVIII ст

  • 08.05.13, 20:04
«Київстар» запрошує розпочати подорож українськими землями, що в різні часи називалися європейцями Sarmatia, Rvussia, Rossia Rossa, Pays des Cosaques, Terra Cosaccorum, Vkraina. За сотні років їм вдалося зберегти свою ідентичність і об’єднатися в єдину велику та неподільну Україну, якою ми знаємо її тепер.

Вирушайте у минуле і мандруйте європейськими географічними картами XVI – XVIII століть!

 http://vkraina.com/ua/

Дякую за привітання!!!!!!

  • 02.04.13, 20:46
Друзі, щиро дякую за теплі, добрі слова!!!!!

Цвіте стара сакура

  • 28.03.13, 00:20

Змарніла красуня

розквітла? Це спогади

на схилі віку.

                Мацуо Басьо
Як заздрю я їй! -

На північ від марного світу

сакура в горах цвіте.

Варто почитати "кармільцам всєя Украины".....

  • 22.03.13, 19:19
Допис називається - 
"На что идут налоги, уплаченные украинцами"

Цікаві факти

  • 09.03.13, 23:30

Потрібно 7 секунд, щоб їжа потрапила з рота до шлунку.
Людське волосся може витримати навантаження в 3 кілограми.
Довжина статевого члена – це 3 довжини великого пальця.
Жінки мигають в 2 рази частіше, ніж чоловіки.
Дівчата вже прочитали цей текст. Хлопці все ще дивляться на свій великий палець.
lol

**************************************************

  • 09.03.13, 22:42
Легше домовитися з голодним тигром чим з ситим бараном....

Записка неизвестного ветерана... (с)

lol подаю мовою оригіналу.

В плену, мне предложили вступить в Русскую дивизию СС, но я воскликнул, что я не предатель и остался верен Родине! Я провёл в немецком плену 4 года. Я питался крысами, пил дождевую воду, давил вшей, болел глистами, дрался с товарищами за кусок хлеба, терпел побои. Но я не переставал думать о своей Родине и о товарище Сталине! И я выжил! Меня освободили американцы и предложили оставаться на западе, и я снова остался верен Родине и великому товарищу Сталину! По-возвращению домой, товарищ Сталин объявил нас предателями и сослал в ГУЛАГ. Мне пришлось пережить всё то, что было в немецком плену. Ни смотря ни на что, я люблю свою Родину - великий СССР! Разве я не герой и настоящий патриот после всего этого, внучки?


"Дивно, що болгари можуть за три дні зняти Борисова...

  • 20.02.13, 22:57
"Дивно, що болгари можуть за три дні зняти Борисова, а українці три роки терплять Януковича"

Прем'єр-міністр Болгарії Бойко Борисов оголосив, що разом із кабінетом міністрів подає у відставку. Останні три дні у країні відбуваються масові протести. Приводом до протесту стали високі ціни на електроенергію.

У вівторок мітинги переросли у безлади і сутички з поліцією. Групи демонстрантів у столиці Софії закидали камінням патрульні машини і побили вітрини магазинів. Поліція затримала 25 людей.

Про те, що зараз відбувається у країні, розповідає Gazeta.ua болгарський політолог і філософ Ангел Ґранчаров, 54 роки.

"Протести розпочалися у відповідь на підвищення цін на комунальні послуги, - говорить він. - Зокрема, вдвічі зросла ціна на електроенергію. І люди вийшли на вулицю спочатку через це. Така реакція цілком нормальна. Але підозріло, що вийшли вони одночасно у багатьох містах. За логікою це мало б бути 2-3 міста, а не 10-15 як вийшло насправді. Саме тому дуже важко повірити у їхню спонтанність. Хоч-не-хоч, створюється враження, що їх хтось організовував. Тим більше, що за ціни на енергію відповідає не уряд, а енергорозподільчі компанії. Вони всі приватні, куплені іноземцями. Люди вимагали їх націоналізувати. З іншого боку, є чутки, що протести організовувала соціалістична опозиція. В кожному разі така швидка мало не революція дуже всіх здивувала. Надто події вівторка".

Їх організовували через Фейсбук?

Так, це найпопулярніша теза. Що люди масово домовлялися через соціальні мережі в інтернеті, щоб вийти одночасно на мітинг по всій країні. Водночас, це ж тисячі людей. Якщо й розпочиналося все в інтернеті, то неодмінно мала б бути якась масова підтримка людей вже перед самим проведенням. Спочатку протестувальників було менше. Від 17 лютого, коли вони вийшли на вулицю, уряд почав виправдовуватися. Мовляв, ціни не від нього залежать, - це все іноземні фірми. Тоді в наступні дні людей уже вийшло значно більше. Тоді уряд заявив, що не дозволить підвищувати ціни. Але й це не зупинило протестувальників. 19-го вони вже вимагали відставки уряду. Існує й версія, що ці протести уряд спровокував навмисне.

Навіщо?

Зовсім незадовго до цього в Болгарії вибухнув великий скандал щодо співпраці прем'єра Борисова зі спецслужбами. Його називали "агент Буда". Вікілікс опублікував документи, які це підтверджують. Його завербували через те, що він брав участь у злочинних угруповуваннях, - і просто могли притягти до відповідальності. Це якраз був початок 90-х років. І в суспільстві почало наростати збурення, що європейською країною керує представник організованої злочинності. І є підозри, що сам Борисов і наближені до нього люди спровокували ці мітинги, щоб відвернути увагу від цього скандалу. А потім просто втратив контроль над ними. Становище стало неконтрольованим, і вся злість людей уже спрямувалась проти уряду. Борисов - популіст. Він, очевидно, хотів вийти і сказати, що погоджується з усіма вимогами. І вийти сухим. Завжди так робить. А от цього разу не вийшло.

Чи справді подібні Борисов і його партія ГЕРБ із Януковичем та Партією регіонів?

Аналогії дуже виразні. ГЕРБ така сама партія як і "регіонали", - відверто проросійська, олігархічна і мафіозна структура. Вона намагається себе позиціонувати як проєвропейська і навіть проамериканська, але саме її виникнення наприкінці 2000-х було дуже підозріле. Адже багато її засновників були відвертими злочинцями, які ділили власність у 90-ті роки. Це колишні міліціонери, або ж люди, що виникли просто нізвідки. І Бойко Борисова за часів зовсім іншої коаліції призначили міністром внутрішніх справ. Він чотири роки ним пропрацював, і в політиці йому сподобалося. Він давав багато інтерв'ю, і медії створили йому образ "свого парубка", захисника знедолених. Казав, що ніхто, крім нього не здатен розв'язати всіх проблем країни. І коли попередній альянс партій утратив владу, він створив собі власну політичну силу з близькими друзями та знайомими. Відразу після цього великий бізнес, болгарські олігархи, банкіри почали інвестувати в нього великі кошти. Всі олігархи — його близькі приятелі. Відповідно, вже від 2010 року він дістав мало не необмежену владу у країні. Цим наближеним олігархам легше було проводити всілякі оборудки, прикриваючись прем'єром. Разом з тим, і його власний статок нараховують понад мільярд євро. Отже, подібностей можна знайти безліч і на кожному етапі.

Чому болгари можуть за три дні зняти Борисова, а українці три роки терплять?

Узагалі-то, болгари та українці неймовірно подібні між собою. Мають і схожий темперамент, і звички, і навіть так само собі обирають керівників. Інакше до влади не прийшли б такі особистості. Але, бачте, наші сусіди греки, - а вони протестують значно частіше і рішучіше. Ми весь час якраз нарікаємо, що дуже терплячі, на відміну від них. За останні 20 років лише два-три рази мали масові протести. Тож, це дратувало болгар. Мовляв, греки протестують завжди, а ми що, не можемо? Отже, ми дивимось на них, а українці - тепер на нас.

Це була несподіванка?

Дуже велика, бо ніхто справді не розраховував, що все так швидко відбудеться. Якщо справді причиною стали ціни на комуналку, - то це буденне питання для Болгарії. Їх часто підвищують. І люди постійно невдоволені. Ніби й нічого незвичайного. А от вийшло так, що зараз це вивело маси народу на вулицю. І урядові нічого не лишалося, як піти. Завжди такі події важко передбачити - нема-нема та й вибухне.

Чи правда, що протести не мали лідерів?

Так. Справді, їх ніхто не очолює. Вони виникли як самоорганізована сила. І представляють зовсім різні класи людей. Ніяких політичних партій, лише гасло "Геть Бойко!" Це об'єднало дуже багатьох. Проблема інша - що ті ж таки протестувальники виступають загалом проти наших політиків. Бо політичної сили, яка була б реальною альтернативою досі немає.

Борисов пояснює відставку сутичками з поліцією, - чому демонстранти пішли на таку агресію?

Це вперше за новітню нашу історію. Ми мали протести 1997-го, коли люди теж вимагали відставки уряду через гіперінфляцію. І вони тривали близько місяця. Виходили щодня. Але не було таких ексцесів як оце у вівторок, щоб кидати каміннями у поліцію, бити вітрини чи машини, готувати коктейлі Молотова абощо. Завжди протестували мирно. А цього разу серед протестувальників з'явилися бойові групи по кілька осіб, які свідомо влаштовували безлад. І це спровокувало поліцію, вона почала битися з протестувальниками. Все дуже жорстоко було. І, фактично, це і стало остаточною причиною. Навряд чи прем'єр міг допустити постійного безладу і насильства на вулицях.

Що тепер буде з урядом та парламентом? Як далі розвиватимуться події?

Наступні парламентські вибори у нас будуть за п'ять місяців, 7 липня. Якщо їх перенесути на два місяці - це не матиме жодного значення. І це теж іде, на жаль, на користь ГЕРБу. Бо ці кілька місяців країною керуватиме так званий "службовий уряд", без якоїсь партійної приналежності. І це може погіршити ситуацію. Соціалісти виглядають розгубленими, бо їм буде важко зорієнтуватись у швидкій зміні ситуації. А іншої опозиції просто немає. Є дрібні ліберальні партії, але вони самі більше ворогують між собою, ніж з ГЕРБом та БСП. А ці дві партії не мають правоцентристських переконань, це типові лівацькі, посткомуністичні сили. І боротьба між ними - досить умовна. Є запит на нових лідерів, але зараз дуже важко спрогнозувати подальший розвиток подій.


Ігор ЛУБ'ЯНОВ

20.02.2013 21:52

Цитати

  • 01.02.13, 18:03
Qui non scit linguam hoste periculum amittendi patria...


Хто не знає мови ворога, той ризикує втратити власну.....
(С)