Юрій Андрухович: Насильницький протест - шлях до поразки

05.03.2012
Ірина Славінська, літературний оглядач "Української правди. Життя"
Фото ТСН

Днями Юрій Андрухович прочитав лекцію "Українське бути-чи-не-бути". Вперше ця лекція прозвучала в Мюнхені під час вручення письменнику звання Honoris causa. 

"Українська правда. Життя" пропонує найцікавіші фрагменти з прочитаної лекції.

Про незалежність

20 років тому я вперше потрапив до Мюнхена.  Це була моя перша подорож на Захід і перші кроки нової України.
В Німеччині тоді ще думали, що слово "Україна" треба перекладати як "Grenz land". Тобто аналогічно з російським розумінням України як "пограничної, межової країни".
Ця версія має право на життя, але в метафоричному сенсі. Тобто як метафора країни, що приречена на існування в межовій ситуації.
Про це писав Карл Ясперс, який створив категорію "Grenzsituation" - "межова ситуація". В такому сенсі Україна постає як мега-істота. І 1991 рік – це початок її історії.
1991 року перед Україною стояло запитання "Бути чи не бути?"
Я тоді відчував страх, що незалежності не стане. В Мюнхені я почав писати роман "Московіада". Це була моя реакція на тривогу, бажання текстом змінити хід історії.
В "Московіаді" є фрагмент, де доповідач у чорній панчосі на голові говорить, що "все потоне в сірятині", і що замість незалежних країн постане "багато тотальних смітників на чолі з нікчемами".
Сьогодні в мене враження, що план "панчохи" вдається.

Про конституцію

Я пам’ятаю теплу ніч у червні 1996 року, коли ми з другом сиділи в нього на кухні, пили та розмовляли. А потім посеред ночі зайшла його мама і сказала, що в нас тепер є конституція.

Про Помаранчеву революцію

2004 року відбувалися брудна кампанія та брудні вибори. Насильство, обман, відчуття провалля.
Але сталося диво, що розірвало цей потік. Помаранчева революція – унікальний момент концентрації світла. Тоді українське "бути чи не бути" зсунулося в бік "бути".
Це був момент, з якого мала початися наша історія успіхів. Але поворотного моменту не вийшло.
Щоб зрозуміти Помаранчеву революцію, треба було там бути. Це був momentum, переживання великої душі та переживання серцем.

Про "Білу" революцію в Російській федерації

Шкода, що демонстранти пішли у відпустку на Новий рік.
У нас 2001 року так само зробили перерву на різдвяно-новорічні свята. І все – запал і настрій було втрачено.
Публіцисти на сайті Грані.ru в один голос говорять, що керівники Білої революції самі не вірили в успіх. Хоча по-моєму, був момент, коли Навальний зі сцени сказав, що кількість людей достатня для штурму Кремля.

Про сміх над владою після 2011 року

2011 рік – це узурпація влади, закатовані у відділках міліції прості перехожі, сльозогінний газ і палиці проти мирних демонстрантів.
Тепер ми починаємо з цього сміятися. Чому? Тому що звикли? Чи тому що режим ослаб?
Можливо, сміх – це все, що ми можемо?

Про Тимошенко

Ситуація, в яку потрапила Тимошенко, має очисну дію – на кармічному рівні. Вона вийде з в’язниці зовсім новою.
Але Тимошенко і так змінювалася – без в’язниці. Для цього їй довелося втратити владу. Адже Тимошенко має життєвий проект, згідно з яким вона не зійде з дистанції та намагатиметься прийти до влади.
Відсутність масових виступів на захист Тимошенко  - це самозаспокоєння. Мовляв, вона сама у всьому винна.
Але ж людина – це процес, а не константа. Ось, наприклад, Луценко виявився гігантом публіцистики. Тюрма виявила в ньому літературний талант.

Про "совок"

Є думка, що "совок" вимирає. Але це не так. Він не вимирає, він омолоджується. В колі молодших людей він перетворюється на курйозну міфологію, що доповнюється їхніми вчинками.

Про мирні демонстрації

Мені згадалася історія про розмову двох кумів. Один із них працює в правоохоронних органах і говорить, що міліція може лупцювати демонстрацію з тисячі маніфестантів, але не буде чіпати демонстрацію зі ста тисяч учасників.
Останнім часом поширеними стали слова про "вила". До Януковича ними дотягнутися важко, але можна спробувати заблокувати його виконавців.
Їх треба демотивувати проти виконання. Треба, щоб вони більше боялися кари за виконання злочинних наказів, а не кари за їх невиконання.

Про насильницький протест

Ніколи не кажи "ніколи", але мені насильницький протест видається шляхом до поразки.  Перемогти можна тільки ненасильницьким шляхом.
Статистика підтверджує, що ненасильницький супротив вдвічі ефективніший на силовий.

Про "вину інтеліґентів"

Коли говоримо про "вину інтеліґентів", то оперуємо чорно-білими категоріями та поділом на "народ" та "інтеліґенцію".
Взагалі я не люблю термін "інтеліґент". Він позначає людну розумової праці часів СРСР. Тобто найсервільнішу частину суспільства, людину в позі прохача, упокорену частину суспільства.  
Сьогодні більш доречним є слово "інтелектуал", яким позначають людей, які не тільки реалізують себе розумовою працею, але й формують людей, впливають на них.

Про надзавдання інтелектуалів

Написання романів не суперечить іншій діяльності. Мені часто говорять, що треба іти в політику та забувати про романи. Але ж писання роману може бути наслідком екзистенціних переживань.
Але інтелектуали мають цінність не в цьому. Їхня цінність – це їхня незалежність.
Залежність – це втрата права формулювати думки про те, що вони насправді думають.
Українські інтелектуали мають захищати один одного в ситуаціях, які виникали в Марії Матіос або Василя Шкляра.
Також вони повинні комунікувати між собою. Це має бути "кругова порука" в хорошому сенсі слова.
Потрібно використовувати всі можливості для репрезентації України в Європі, брати участь у культурному діалозі.
Пам’ятайте, що ми в Раді Європи. І тому тепер українська влада – це не верхівка. Вони теж можуть отримати санкції за свої злочинні дії.

Що робити простому менеджеру середньої ланки?

Треба провітрювати владні кабінети. Поширена думка, що немає, за кого виступати та голосувати. Так, добре жити тим, хто ще може чекати на прихід молоді в політику.
Але важливий сам факт зміни влади. Навіть якщо до влади знову прийдуть мерзотники. Але їх треба міняти – система тоді працюватиме на очищення.
Якщо ми поставлені перед вибором - то його треба робити. Навіть якщо це вибір "меншого зла".

Про консолідуючу ідею

Консолідуючою ідеєю має стати проведення чесних виборів 2012 року.

Про нову форму оптимізму

Я не знаходжу нічого оптимістичного, щоб зараз озвучити. Є недосяжний суспільний ідеал, якого треба прагнути. Одна з його передумов – усунення цих людей від влади.
Якби ми їх усунули, то знали би, що "yes we can".

Про "ми" та "вони"

Це не закам’янілі категорії.
"Вони" - це кожен гвинтик правлячої виконавчої влади. особливо правоохоронці. "Ми" - це ті, хто хоче іншого шляху розвитку, аніж той, що є зараз.

http://life.pravda.com.ua/person/2012/03/5/97675/

Андрухович - ідеаліст. Він і досі вважає, що помаранчевий майдан вийшов спонтанно і для цього не було ніяких оргпередумов. Наївна людина :)

Візит представниць ОБСЄ до Качанівської колонії


Yuri Kalchenko (facebook)
Сегодня в Харькове европейские парламентарии пытались встретиться с Юлей Тимошенко.
Время 9.50. Милиция готовилась к "сигналу о заминировании" и разгону митинга. И "взрывотехническую лабораторию" заранее подогнали. Когда увидели, что я их щелкнул и направился сообщать журналистам, машина рванула с места. Я крикнул телеоператорам, но ментовская Газелька уже промчалась мимо них. Жаль, не успели тормознуть и взять интервью :))

ВІДЕОзапис харківського круглого столу “Свобода мирних зібрань"

Під час обговорення було розпочато діалог щодо такої важливої  для Харкова теми, як фундаментальне право людей на мирні зібрання.

Були обговорені наступні теми:

  1. Принципи свободи зібрань (Євроконвенція, рішення Євросуду, Керівні принципи зі свободи зібрань ОБСЄ).
  2. Судові заборони мирних зібрань.
  3. Дії органів внутрішніх справ під час мирних зібрань.
  4. Українське законодавство про свободу мирних зібрань та проект закону “Про свободу мирних зібрань”.

Немировский: Поменяли только костюмы - с Adidas на Brioni.

Одесский бизнесмен Владимир Немировский - один из немногих, кто не боится произносить вслух фамилии Иванющенко и Аврамова, описывая происходящий в Украине передел собственности.

Аврамов - именно этот непубличный человек, по словам Немировского, является "смотрящим" за Одесской областью.

Он же - правая рука в бизнесе Юрия Иванющенко, упоминания о котором чаще можно встретить под логотипом "Юра Енакиевский".

Эти фамилии, как ключ для решения возникших проблем, неоднократно слышали бизнесмены первой и высшей лиги, когда к ним приходили с проверками/выемками или обысками.

Владимир Немировский - владелец одесского завода "Стальканат-Силур". Проблемы у него возникли в прошлом году.

Но, в отличие от многих, Немировский заговорил об этом вслух. Возможно, повлияло то, что Немировский еще возглавляет обласную организацию партии "Фронт змин", и защищаться через политику он посчитал эффективнее.

В любом случае, озвученное Немировским может поразить многих. Эти признания он сделал в интервью по скайпу - Немировский уехал из страны, опасаясь ареста.

Пользуясь случаем, "Украинская правда" приглашает Ивана Аврамова высказаться по всем вопросам на страницах нашего издания. Также мы обращаемся к Юрию Иванющенко с напоминанием, что прошло уже шесть месяцев после его публичного общания дать нам интервью.

- Господин Немировский, уже давно говорят, что в стране появилась система "смотрящих". Объясните, как это происходит, кто за этим стоит?

- Я расскажу в общем, не только относительно нашего бизнеса. Итак, это происходит следующим образом. У предприятия начинаются проблемы - правоохранители в данном случае выступают как инструмент.

В общем-то, все бизнесмены имеют опыт выживания при разных руководителях. Раньше институты государственной власти были нецентрализованные, и можно было играть на различных противоречиях внутри системы, и договариваться.

Условно говоря, прокуратура - это было одно, милиция – другое, суды – третье, налоговая – четвертое... И можно было, что называется, пропетлять.

В сегодняшней ситуации человек бросается в одну инстанцию, в другую – не работает. Он натыкается на глухую стену, не может решить вопрос. А в это время правоохранители проводят обыски, аресты, выбивают показания из людей. Бизнесмен мечется. И тут к нему обязательно откуда-то со стороны будет подводка: "Слушай, чего ты мучаешься? Есть варианты".

Никто его за руку не ведет, насильно не заставляет. Вся подлость ситуации в том, что ты должен прийти сам…[ Читати далі ]
 

о политическом преследовании одесского депутата Немировского

о политическом преследовании одесского депутата и бизнесмена Владимира
Немировского (руководит Одесской облорганизацией партии "Фронт змин", - ред.). Правда, в студию он приехать не смог. Ввиду того, что его бизнес в Одессе преследует прокуратура, он остается за границей.
По скайпу Немировский рассказал, что в мае прошлого года на его фирму
"Стальканат-Силур" была совершена рейдерская атака, и изъятое тогда имущество компании так и не вернули. А сейчас прокуратура начала выдавать санкции на обыски его партнеров
"Я и организация наша является самой крупной оппозицией в регионе. Мы боремся на всех направлениях, критикуем власть, наш канал
"Новая Одесса" снимает передачи о коррупции в органах власти", - Немировский.



Міліцейське рейдерство на Стальканаті в Одесі

Щодо ринку землі. Як будуть грабувати останнє



Їсти подано. Великий земельний пиріг - на десерт олігархам.
Останній безцінний ресурс України - її родючі черноземи --готують до масштабного останнього дерибану : Верховна Рада прийняла у першому читанні закон «Про ринок землі». Але і без нього розкрадання безцінних гектарів цвіте буйним цвітом.
«Знаку оклику» вдалося схопити на гарячому організаторів чітко налагодженої тіньової схеми земельної каруселі: спритні ділки підшукують, збирають і звозять до нотаріальної контори сотні людей. Там ті пишуть заяви про виділення і одразу ж - про переуступку права власності на свої законні два гектари сільськогосподарської землі у Бориспільському районі -- під Києвом. За це кожен з добровільних учасників оборудки отримує сто п'ятдесят гривень. Але тіньові ділки -- потім прибутки рахуватимуть мільйонами.
Денис Бігус - про організаторів цієї земельної каруселі.

Олігархи "розпиляють" Україну за три роки

До 2015 року діюча влада остаточно завершить розподіл найліпших державних підприємств. Продадуть навіть заборонені до приватизації стратегічні структури та об’єкти культурної спадщини. Замовники та покупці відомі заздалегідь.

Українське керівництво в особі президента Віктора Януковича та прем'єр-міністра Миколи Азарова проголосило про свої плани до 2015 року завершити приватизацію "як соціально-економічний проект”. Не можна не відзначити, що через обрану в 1992 році модель приватизації і грабіжницький характер її проведення, вона впродовж всієї 20-річної історії існування незалежної Україні викликала негативне ставлення у більшості наших громадян.

Але навіть за цієї ситуації нинішній етап роздержавлення власності вражає своїм відвертим лицемірством і цинізмом.

Особливості сучасного етапу олігархічного дерибану держактивів

Його головними особливостями є, по-перше, масовий характер розпродажу активів, які досі залишаються у державній власності.

По-друге, це авральний спосіб їх приватизації.

По-третє, адресність планованих продажів високоліквідних підприємств.

Четверте, дармові ціни, за якими Фонд держмайна виставляє і продає об'єкти на конкурсах.

По-п'яте, відверто корупційні механізми, які ФДМУ заклав у нещодавно затверджену парламентом Програму приватизації на 2012-2014 роки.

[ Читати далі ]
 

О приватизации украинских предприятий

кампания против оппозиции является отвлекающим маневром, чтобы люди просто не замечали и не интересовались тем, что происходит в сфере приватизации.
"Это все делается кулуарно. Объекты, которые сейчас продаются, они просто за бесценок раздаются. Эту программу приватизации можно назвать "найти эффективного грабителя", а не эффективного собственника", - отметил Ларцев.



Тюремники пропонували Тимошенко повзти на зустріч з Турчиновим

Адвокат Тимошенко Сергій Власенко заявив, що в колонії готували провокацію перед її зустріччю з Турчиновим. 

"Там ситуація (із візитом Турчинова до Тимошенко) взагалі відбувалася абсурдна. Заздалегідь Юлія Володимирівна написала заяву на короткострокове побачення з Турчиновим, заздалегідь вона отримала згоду на це побачення, заздалегідь вона поінформувала керівництво Качанівської колонії про те, що вона не зможе пересуватися, а тому просить проводити це побачення в слідчій кімнаті, там, де стоїть її тапчан і де вона лежить, коли проводять слідчі дії, але коли приїхав Турчинов, вони сказали: "Якщо хочеш побачення, то повзи сама туди". Я знаю точно, що у дворі просто чатували оперативні камери СБУ, щоб зняти, що Тимошенко повзе на побачення з Турчиновим, щоб потім розказувати всім, що вона пересувається, коли їй треба", - сказав Власенко.

За його словами, Тимошенко через поганий стан здоров'я не може самостійно дістатися до кімнати для короткострокових побачень, а співробітники Качанівської колонії відмовляються їй у цьому допомагати.

"Тимошенко ходити не може, і вона сказала, що готова проводити цю зустріч і в кімнаті для короткострокових побачень, але перенесіть мене туди, бо я ходити не можу і поставте мені там ортопедичне ліжко, таке, яке стоїть у слідчій кімнаті. На це їй сказали: "Болить спина, лежи на підлозі". Керівництво пенітенціарної служби нібито буде наполягати, щоб ці побачення відбувалися лише в кімнаті для короткострокових побачень, але при цьому вони не будуть забезпечувати Тимошенко можливістю туди дістатися", - заявив Власенко.

Він наголосив, що законодавство України не зобов'язує проводити короткострокові побачення виключно в кімнатах для короткострокових побачень.

"Я мав з цього приводу певну дискусію юридичного характеру з керівництвом Качанівської колонії. Вони не змогли мені показати норму чинного законодавства України, яка б зобов'язувала проводити короткострокові побачення лише в кімнатах для короткострокових побачень. Дійсно, такі кімнати є, дійсно, за загальним правилом, побачення проводяться там, але ніде не сказано, що заборонено проводити в інших місцях, припустимо, в такому випадку, як у Юлії Володимирівни, коли людина не може встати", - обурився адвокат Тимошенко. http://tsn.ua/politika/tyuremniki-proponuvali-timoshenko-povzti-na-zustrich-z-turchinovim.html

Куди іде український газ. Що чекати від приватизації



О.Данилюк:
...(неінформованість населення) - це відповідальність не тільки власників телеканалів, але й журналістів, які не є спеціалістами у цій сфері, а є універсальними спеціалістами, що просто не витрачають свій час, щоб розібратися в цій тематиці і донести її до населення. Ми знаємо, що, на превеликий жаль, журналісти, які працюють в новинах, є залежними від загальної кон"юктури, яка створюється технологами, які працюють на тих самих панів, про яких ми вже згадували.
Проте, зараз все ж таки треба дати відповідь населенню, що їм чекати від того всього... Український газ найближчим часом буде змішуватися із російським, буде якась середня ціна, ми знаємо, що зараз закінчується процес приватизації обленерго і облгазів, тобто це означає, що за такої умови піднімати тарифи зараз є не на часі, оскільки це б здорожчало капіталізацію об"єктів. Проте цей процес вже майже закінчений - питання не року, а кількох місяців. Чи можна вважати, що в цьому році, 2012, чи до виборів чи після, але цей процес закінчиться і це означатиме, що приватні вже обленерго і облгази будуть виставляти вже ті ціни, які будуть формуватися виходячи вже не з 500-600 грн, а виходячи, як зараз говорила Богатирьова, 700$, яку за рахунок змішування зроблять трохи дешевшою. Чи можна це чекати чи ні? І як українське зубожіле населення буде з цим справлятися?
Андрій Старостін (експерт):
- Я думаю, що перше що треба на 100% чекати, що не може бути непаралельної остаточної приватизації водоканалів, теплокомуненерго, обленерго і генерацій. Якщо влада взяла на себе політичну волю та відповідальність провести приватизацію, як вона каже "фахово", генерацій, значить, відповідно, якщо в Трипіллі стоїть найпотужніша у центральній частині колишнього Союзу ТЕЦ, не можна паралельно відповідно не чіпати всю іншу інфроструктуру, а саме водоканалу, який подає воду на ТЕЦ і генерацію, що забирає звідти пар. Це так, по-простому. Населенню ж 100% гарантовано що владі це все на протязі цього року до цих виборів кровно треба взяти. Якщо вони це не візьмуть зараз, то вони не візьмуть це вже ніколи. Тому що ця пружина на нашому газовому ринку в дуже сжатому стані. Напруга дуже велика, суто економічна напруга, і воно не може довго тривати. Тому перше, що 100% треба очікувати: те, що люди в один чудовий день цього року дізнаються, що їхній водоканал - вже не їхній водоканал, що їхня батарея з гарячою водою - це вже не їхня, а якихось підставних особ з Кіпру.
О.Данилюк:
- Дізнаються вони цього року, але чи варто очікувати підвищення тарифів, що вони почнуть вираховуватися з ціни газпромівської, а не внутрішньої, яка встановлюється НКРЕ
Андрій Старостін (експерт):
- не буде один хазяїн, буде - декілька. І почнеться корпоративна війна, і в процесі тих корпоративних войн в 2013 році буде просування до вимог МВФ по вирівнюванню цін. Що стосується перспектив 2012 - то це буде шокова приватизація. Всі кажуть, що будуть приватизовані генерації, але ніхто не каже про те, що будуть фактично приватизовані батареї у кожній квартирі. А я підозрюю, що війни будуть дуже серйозні, тому що це - влада на місцях."