Слава Української мови в Інтернеті

Хто цікавиться функціонуванням інтернету, його розвитком та майбутнім, мовою та статистиками - ця стаття буде цікавою.

Це мої власні розуміння та інтерпретації двох попередніх текстів: Українська мова. Глобальний вимір та Реноме української мови в мережі Інтернет.

Перед прочитанням варто задати собі питання: яке враження мала б створювати українська мова в мережі Інтернет? Перш за все - враження на самих носіїв. Як на на мене - зараз українська мова створює враження говірки, якою на світі розмовляють не більше 10 мільйонів людей. Про це добре свідчить інтернет та його тренди. От наприклад пошукова система Google та її український підрозділ google.com.ua. Згаданий у двох поданих вище статтях рейтинг Alexa Rank (він хоч і не настільки популярний, але найбільший у своєму класі) визначає український google.com.ua на 205 місце на світі (дані за 1 грудня 2014 року). Порівняймо з польським google.pl  - тут вже 80 місце на світі (дані на 1 грудня 2014 року). Виходить, поляків майже у три рази більше, ніж українців? Та ні, просто українцям навіть лінь натискати на свої сторінки, не кажучи вже про процес мислення. І знову ж таки - я не хочу принижувати мільйони російськомовних, які живуть в Україні - будь-ласка - вам тут раді, просто ми (і я в тому числі) творимо свій контент і так би мовити Славу української мови в мережі :)

Тепер до справи. Чому я так прилип до цієї Alexa Rank? А покажіть мені тоді кращий світовий лічильний в цьому роді і класі!

Так ось, може слово Слава й асоціюється з чимсь героїчно-піднесеним, з чимсь епічним і не повсякденним, але у випадку "славності" мови в Інтернеті тут мова дещо про інше (ну люблю я мови - тому й люблю писати про них - мені ніхто за це не платить і я не хочу нікого образити, як це стало в тренді останнім часом - пишеш про українську мову - автоматично ображаєш російськомовних, але сподіваюся цей тренд вже пройшов). Славність мови в Інтернеті визначається наскільки якісно та кількісно вона наповнює контентом веб-сторінки, а також як часто цим контентом користуються. Візьмемо це тверднення за вихідне розумування цієї статті - хай це буде гіпотеза :) Тож українська мова в Інтернеті сказати відверто представлена СЛАБО. І не через те, що вона не виконує першої умови - тобто не "заповнює якісно і кількісно своїм контентом веб-сторінки", а саме через невиконання другої умови - нею не користуються! Аргументи, що українською мовою відсутній контент - неправда. Сайтів більше, ніж достатньо і на різноманітну тематику (перелік нижче).

І тут входить в гру Alexa Rank. Якщо подивитися в цьому рейтингу на Україну, то в іноземного спостерігача (та й в самого українця, як в мене) складеться враження, що Україна - це російськомовна країна. Тут не питання - добре це чи ні? Це нейтрально. Але на мою думку, цей образ потрібно виправляти і почати виконувати другу умову вищенаведеного твердження чи гіпотези - потрібно почати користуватися УКРАЇНСЬКИМ КОНТЕНТОМ. Більше того, потрібно ділитися цікавими сторінками з іншими учасниками мережі, з якими ми не зустрінемося вживу ніколи, але у віртуальному світі - будь-ласка. Ось тут дуже допоможе рейтинг Alexa. 

Alexa Rank надає певний показник відвідуваності різних веб-сторінок, якими користуються у глобальному вимірі. Перші позиції в рейтингу ТОП-500 займають американські, англійські, російські, німецькі, французькі, китайські, арабські та японські сайти (і саме ці мови є світовими лідерами). З українських сайтів у глобальному рейтингу (станом на 1 грудня 2014 року) є тільки Yandex.ua (423 місце) та Google.com.ua (205 місце), які мають лише українські домени, а за своєю суттю є дочірніми сайтами іноземних компаній. Наприклад Польща представлена у глобальному рейтингу ТОП-500 наступними сторінками: google.pl (80 місце), onet.pl (204 місце), allegro.pl (197 місце) та wp.pl (277 місце). Не дотягує gazeta.pl (532 місце). Для порівняння можна взяти й менші держави, такі як Чехія, яка також представлена у  глобальному рейтингу власними порталами (наприклад чеський seznam.cz (332 місце)), який в Чехії займає перші місця за відвідуваністю разом з гігантами Google, Youtube та Facebook. Це викликає повагу. І це унікальне явище, яке стає причиною питання - чи в Україні гірші сайти чи контент? Зовсім ні. Тоді чому наші сайти плазують лише у другій двадцятці, у світовому рейтингу немає ЖОДНОГО українського сайту? Відповідь - бо не виконується друга умова гіпотези про про славу мови в інтернеті.

Найближче до світового рейтингу ТОП-500 (на 1 грудня 2014 року) наблизилися такі українські портали як ukr.net (Україна – 10 місце, світ – 1252), ex.ua (Україна – 16 місце, світ – 2127), pravda.com.ua (Україна – 22 місце, світ – 1654), rozetka.com.ua (Україна – 15 місце, світ – 2058), i.ua (Україна – 17 місце, світ - 1947), censor.net.ua (Україна – 21 місце, світ – 1343), korrespondent.net (Україна – 33 місце, світ – 2157), bigmir.net (Україна – 39 місце, світ – 3018), tsn.ua (Україна – 49 місце, світ – 3505). Переважно це українські, але російськомовні сайти, в яких є лише одна версія сторінки - російською мовою. І навіть з російськомовними інтерфейсами ці сайти не увійшли у ТОП-1000 світового рейтингу. Для заявлених у світі носіїв української мови приблизно у 50 мільйонів вищенаведені позиції підходять для народу, чисельність якого не перевищує 10 мільйонів. Але чомусь чеські, польські і навіть словацькі сайти представлені в рейтингу Alexa краще, ніж українські. Причина - та ж лінь користувачів. Їх потрібно лише розбудити, щоб вони почали користуватися українським контентом і ділитися ним з іншими, тим самим поширюючи Славу української мови в мережі інтернет.

Якщо поглянути на Україну в рейтингу Alexa, то виникають не найкращі почуття і не найпозитивніші думки. Лідерами тут виступають російські та американські портали. Українські сайти з’являються лише в ТОП-20. Єдиний ukr.net ледве посів 10 сходинку, та й то інколи опускається на 11 або 12 сходинки, при цьому ніколи не займаючи 9 або вищої. Якщо цей рейтинг візуалізувати, то Україна опиняється в російському інформаційному тілі і вже ніяк нікому в світі не докажеш що ми не Russians. Alexa також показує географію відвідуваності сайту. Так от російські сайти завжди поповнюються українськими користувачами, поширюючи при цьому Славу російської мови, при цьому український контент припадає порохом. 

Причина повільного росту Слави української мови в мережі інтернет - це, як не парадоксально, - її носії, їхні смаки та налаштування їхніх браузерів. Рейтинг Alexa рахує відвідуваність лише в тому випадку, коли в браузері є встановлене розширення Alexa Sparky. Якщо Ти не бажаєш далі залишатися користувачем, а стати Творцем і поширювати Славу української мови, український контент та українські веб-сторінки, то встанови до свого браузера розширення Alexa Sparky, яке працює у фоновому режимі. Кажу з власного досвіду - після інсталяції цього розширення – всі мої улюблені сайти (як вже казав - перелік нижче), які я регулярно відвідую, почали рости в українському та світовому рейтингах Алекси. Не вагайтеся - встановлюйте додаток! Просто наберіть в пошуку Alexa Sparky.

Коли додаток Alexa Sparky вже активний, то при відвідувані будь-якого сайту відсилається інформація до Alexa Rank і його рейтинг росте. Наприклад, якщо у Тебе встановлено цей додаток і Ти відвідуєш щодня i.ua, то приноситимеш цьому сайту невидиму користь в якості рейтингу, що може потенційно зацікавити інших україномовних користувачів відвідувати цей сайт.

Alexa Rank популярний на Заході і користуються ним в переважній більшості західні користувачі, хоча наприклад Росія, Іран, Індія, Бразилія та Китай теж досить часто представлені у цьому рейтингу. Так США, Західна Европа, Японія та Китай масово користуються цим рейтингом, бо їм залежить на маркетинговій складовій. Українські ж користувачі, які раніше й зараз перебувають в активній орбіті російського інтернету, практично майже не користуються цією системою. Виходить, навіть російськомовні користувачі України більш активні - цим самим вони формують образ України як ПОВНІСТЮ російськомовної країни. І не потрібно українцям плакатися (особисто в мене до таких одразу прокидається люта зневага), що "в нас немає преси, книжок, фільмів та музики". Просто вам шановні, не те, щоби лінь щось купити (або купувати - бо зараз ситуація значно змінилася - цьому потрібно віддати належне), - вам лінь навіть натискати клавіші. Українці, які проживають за кордоном, відвідують українські сайти, тому можна спостерігати їхню популярність в Польщі, Німеччині та США.  Тож щоб не бути лінивим і далі не плакатися, варто вже зараз поставити додаток Alexa Sparky і світ почине потрохи дізнаватися про Україну та про українську мову. Ми зможемо доказати, що й в інтернеті на щось здатні і що наша мова теж Славна! Це відбудеться не відразу, але підняти той самий google.com.ua до світового ТОП-100 разом буде не важко.

Не одразу стає зрозуміло - навіщо цей додаток? Ще раз роз'ясню – це один з багатьох інструментів популяризації української мови та сайтів з українським контентом. Поки що цей рейтинг чітко свідчить про те, що в Україні домінують російські та американські сайти. Але на прикладі тих же Польщі та Чехії ми знаємо, що можемо щось змінити ВЖЕ ЗАРАЗ! Мета статті моєї статті – донести до свідомих користувачів (а напевно на сайті i.ua збираються найкращі зі свідомих), що цей рейтинг варто поправити і внести до нього саме українські сайти.

Але чи дійсно справа полягає в самому рейтингу? Реального впливу на сайт (наприклад підвищення його відвідуваності, поведінковий фактор, заробіток тощо) не відбудеться. Наприклад, що приносить порталу i.ua те, що він буде знаходитись в Alexa Rank? Чи це вплине на його світову та українську відвідуваність та залучення нових користувачів?

Інтерес лежить трохи в іншій площині, аніж у заробітку та інвестиціях. Явище рейтингу пов’язане з популярністю сайтів. Політичні партії теж намагаються бути лідерами у багатьох рейтингах, якщо не у всіх. Alexa Rank може й не передовий генератор світових рейтингів, але згідно з нею домінують в Україні саме російські та американські сайти. Тут першочергове цивілізаційно-культурологічне питання, а потім вже інвестиційне. Перегляньте ще раз Alexa Rank Ukraine і поставте собі питанням – чому згідно з ним в Україні не домінують українські сайти, а українська мова тим більше? Може тому що російськомовні користувачі України встановлюють собі додаток Alexa sparky і користуються російськими сайтами, створюючи враження, що Україна повністю російськомовна держава? Невже вони це роблять свідомо і цілеспрямовано? Ні, вони просто це роблять і не потрібно їх за це звинувачувати. Звинувачувати потрібно себе і виправляти цю маленьку провину тут, вже і зараз шляхом вищезгаданого додатку! Alexa Rank нічого не рекламує, тому популяризація українських сайтів не відбувається автоматично. Будь-хто зі світу, поглянувши у цьому рейтингу на Україну зрозуміє, що це “just a part of Russia or somewhere in Russia”. Тому якщо Ти і Твої друзі користуються українськими сайтами, то варто встановити цей додаток і поправити Alexa Rank, а потім братися й за інші. Так, це виглядає як волонтерство. І що дає цей рейтинг поталу i.ua? Те, що він в рейтингу Alexa постійно наближатиметься до сторінок, які мають великий вплив на думку Українців в Україні та світі. Повторюсь - це питання в першу чергу цивілізаційно-культурологічного характеру.

Відбувається загальнодержавний вплив – для іміджу України та для Слави української мови, а не лише для окремого сайту. Впевнений, що є багато сайтів саме українською мовою, про які ми навіть не здогадуємося, але які будуть для нас цікавими і дізнатися про них можна або по посиланню від друга або з рейтингів.

Українські інтернет-портали існують та справно функціонують, ними лише потрібно активніше користуватися, так би мовити "обживати" їх і тоді світ дізнається про нас – про нашу мову, про наш сектор IT, про наші можливості тощо. Не гайте часу – встановлюйте простий додаток Alexa Sparky і піднімайте рейтинг своїх улюблених сайтів як в Україні, так і в світі. Користуючись Alexa Rank Ви підтягнете деякі україномовні сторінки, яким не вистачає зовсім трохи, щоб увійти в ТОП-500 та деякі, які чекають на ТОП-10. Спільними діями нам вдасться внести українські сторінки в глобальний рейтинг ТОП-500.

Тож яка Твоя думка з приводу написаного? Встановлюй додаток Alexa Sparky і через декілька днів побачиш, як ростуть в рейтингу Твої улюблені сторінки, які Ти відвідуєш щодня :)

Для інсталяції набери в Google – Alexa Sparky і встанови цей add-on в залежності від браузера. Функціонує у фоновому режимі.

А ось перелік моїх улюблених сайтів (в алфавітному порядку):

ar25.org - Народний Оглядач
aratta-ukraine.com - Національний портал АРАТТА. Вікно в Україну
artvertep.com - Найбільший on-line центр сучасної Української культури
brodiahy.org.ua - Невгамовні бродяги. Подорожі Україною та Світом
chtyvo.org.ua - Чтиво. Електронна бібліотека
chytanka.com.ua - Книги для дітей
chytomo.com - Культурно-видавничий проект
cultprostir.com.ua - Culprostir. Мистецтво бути сучасним
day.kiev.ua - Газета День
ecotown.com.ua - Альтернативна енергетика в Україні
espreso.tv - Еспресо TV - Завжди новини!
etno-net.com - Інститут Світової Української Формації
finance.ua - Фінанси України
google.com.ua - Пошукова Система Українською Мовою
h.ua - Портал Громадянської Журналістики
hromadske.tv - Громадське Телебачення України
hurtom.com - Сайт підтримки всього українського!
i.ua - Твоя Пошта. Блоги. Відео
inspired.com.ua - Джерело Натхнення
kinostrichka.com - Національний кіно-портал
knyhobachennia.com - Український видавничий портал
korysne.co.ua - Енциклопедія Корисного
litopys.org.ua - Ізборник. Історія України
maidanua.org - За вільну Людину у вільній Країні!
mesoeurasia.org - Портал етноантропології, геокультури та політфілософії
mil.gov.ua - Міністерство Оборони України
mova.ga - Чиста мова. Чужу мову можна вивчити за шість років, а свою треба вчити все життя
myslovo.com - Словник, який пишеш Ти!
nakachka.org.ua - Простими словами про складні речі в бодібілдингу
nashformat.ua - Інтернет-магазин "Наш формат"
navsi100.com - Інформаційно-розважальний музичний портал
neprote.com - Неформально Гуртом про техніку
novi-slova.blogspot.com - Нові Слова та Українська Латиниця
online.ua - Всеукраїнський веб-портал
osvita.mediasapiens.ua - Медіаграмотність
ridna.ua - Рідна Країна. Світоглядний Портал
rozum.org.ua - Словники он-лайн: орфографічний, тлумачний, синонімів
rukotvory.com.ua - Українське народне мистецтво/Рукотвори
svit.in.ua - Руське Православне Коло
telekritika.ua - Телекритика. Вся правда про медіа
tereveni.org - Теревені форум
terytoriya.com.ua - Територія Твого Розвитку
texty.org.ua - Тексти для думаючих людей
torrents.net.ua - Національний Біт Торрент Трекер України
turystam.in.ua - Туристична Україна
ua-ekonomist.com - Український Журнал Економіст
ukr.net - Всі Новини України (відкрийте свою поштову скриньку тут!)
ukrinform.ua - Новини України та світу. УКРІНФОРМ
uz.gov.ua - Офіційний веб-сайт Укрзалізниці
veselyk.com - Гуртом Форум
vidia.org - Медіа-портал української діаспори
vinsee.com.ua - Про ґаджети українською!
vnebi.com - Новини авіації і світу. Український авіацентр 
watcher.com.ua - Про маркетинг, піар та комунікації в інтернеті
webdigest.com.ua - Українські мотиви в блогосфері
world-geographic.com - Світова Географія. World Geographic
zbroya.info - Українська Асоціація Власників Зброї
      
Post Scriptum. Ось так еволюціонували мої думки:
1. Alexa Rank. Український вимір
2. Українська мова. Глобальний вимір
3. Реноме української мови в мережі Інтернет
4. Слава Української мови в Інтернеті
5. Далі буде...

Моя поїздка в Лодзь

Польське місто Лодзь попри свої розміри (це третє за населенням місто в Польщі) не притягує до себе людей. Всі оминають це місто дослівно десятою дорогою і радять туди не їхати, бо "Лодзь бридка". От я і вирішив переконатися в цих словах, на вихідних поїхавши в це пост-промислове місто.

Перед поїздкою трохи ознайомлювався з містом - історично та візуально. Тож візуально у інтернеті це місто виглядає досить приваблюючи. Історично це молоде місто - та Лодзь, яка є зараз почала будуватися тільки 200 років назад. На фото зверху - центральна вулиця міста - Piotrkowska.

Приїхавши на автовокзал, ми помилилися у напрямку автобусу, який веде до центру і поїхали в протилежний бік. Їхали пів години до самої кінцевої станції автобусу 99А, яка легко кажучи виглядала надто "з минулого століття".

Але це нічого - ми визнали, що це наша помилка, дочекалися згідно з розкладом іншого автобуса (тобто того самого, але який вже їхав у протилежному напрямку) і поїхали до центру Лодзі. Потрібно сказати, що автобуси не у годину пік курсують досить пунктуально - вони нові, платити можна за допомогою кредитки прямо в автобусі - це зручно і це дуже осучаснює будь-яке місто. А Лодзь цього потребує напевно найбільше з усіх польських міст, в яких я до цього був.

І ось ми приїхали до центру - на фото Площа Свободи і пам'ятник якомусь діячу на ній. На цьому місті мені нагадалося моє рідне Запоріжжя, яке, як я потім зрозумів, без перешкод може стати містом-побратимом Лодзі - у двох міст багато спільного (хоча в Лодзі немає такої неповторної і могутньої ріки як Дніпро).

Як ми зрозуміли згодом, основною вулицею Лодзі - є Пьотрковска - вона теж довга та ідеально пряма, як проспект в Запоріжжі, на ній теж зібрано напевно все найкраще міста. Але ця вулиця не така широка, як центральний проспект в Запоріжжі, тому Запоріжжя знову виграє :) Зате в Лодзі багато пам'ятників - вони оригінальні і можна сказати "інтерактивні" - всі описують якусь історію з міста або подію з історії міста. Ось наприклад верхнє фото з трьома чоловіками - це пам'ятник дослівно "Творцям промислової Лодзі" - без жодної пропаганди та заполітизованості - маленький пам'ятник.

А це як у Hollywood - Алея Слави - зірки з викарбуваними іменами польських режисерів, бо Лодзь - це фільмова столиця Польщі. Кожна Лодзь мріє стати Голлівудом і має право на цю мрію!

Подібні назви по Лодзі можна зустріти неодноразово. Ми задавалися питанням - чи це данина історії міста чи інших назв не було? Лодзь була у складі Російської Імперії - і цей вплив сьогодні відчувається у назвах вулиць, у кількості російськомовних книг в книгарнях та іншої поведінкою людей.

Ось такий крутий туристичний трамвай курсує містом - щось в ньому є особливе - напевно це один великий ліхтар з двох сторін і його майже іграшкові розміри.

Деякі фабрики в Лодзі перетворили на торговельні центри і навіть не міняли їм назв - як бачите все досить просто - Мануфактура. В таких місцях я врешті зустрів молодь, якої бракує в громадському транспорті та на вулицях - Лодзь - це місто сеньйорів - і це одразу видно після інших польських міст. Або може інакше - в Лодзі мало студентів - всі їдуть в інші міста, а тут залишаються школярі та їхні діди і баби - ось таке місто :) Але це мої власні спостереження. Статистик не знаю - все може бути інакше.
 
Як думаєте - що це? Підказка - це центр міста. І так не вгадаєте. Це Старий Ринок Лодзі... Без коментарів. Принаймні на мапі це місце підписано так і навігатор довів саме сюди...

А це річ, яка відрізняє Лодзь від інших польських міст. Ні, це не сонячні батареї - це лавочки на автобусних станціях. Не сидиш і не стоїш - просто впираєшся п'ятою точкою і чекаєш свій транспорт - ось такі інновації.

І на останок. Цей красунчик балотується на пост мера міста Лодзі, якого вибиратимуть здається 16 листопада 2014 року. Майже особисто він роздавав свою агітацію - календарики на 2015 рік.

Ось така коротка подорож по Лодзі. В моїй пам'яті це місто залишиться містом довгих прямих вулиць, старих книгарень, цікавих пам'ятників та взагалі цікавих людей та їхній рішень для свого міста, але аж ніяк не "бридким" :)

Українська мова. Глобальний вимір

Інтернет розвивається шаленими темпами, жодні передбачення про його розвиток не виправдовуються, хіба що помножені на 10 і приправлені елементами фантастики. Більше двох років назад писав про Перспективи розвитку українського сегменту Інтернету, де зазначав: "інвестиційна привабливість інтернет-сайту (порталу, соціальної мережі) визначається його добовою відвідуваністю. Логічно, чим вища відвідуваність, тим інвестиційно сайт є привабливішим - довольні власники, довольні інвестори від прибутків на біржах."

Тепер хотів би розвинути свою думку і сказати, що так само інвестиційна привабливість мови визначається інтенсивністю її використання. Українська мова в Інтернеті все більше розповсюджується, займаючи нові простори. Це бачимо ми - українці, але чи бачить це світ? Як представлена українська мова у глобальному вимірі? Є цікава стаття - Alexa Rank. Український вимір, в якій описується використання глобального лічильника відвідуваності сайтів від Amazon Алекса.

Alexa Rank показує певний якісний показник відвідуваності різних сайтів, якими користуються у глобальному вимірі. Безумовно перші позиції в рейтингу ТОП-500 займають американські, англійські, російські, німецькі, китайські, арабські та японські сайти. З українських сайтів у глобальному рейтингу є тільки Yandex.ua (427 місце) та Google.com.ua (213 місце), які мають лише українські домени, а за своєю суттю є дочірніми сайтами іноземних компаній. Наприклад Польща представлена у глобальному рейтингу наступними сторінками: google.pl (82 місце), onet.pl (209 місце), allegro.pl (210 місце), wp.pl (276 місце), gazeta.pl (487 місце). Для порівняння можна взяти й менші держави, такі як Чехія, яка також представлена у  глобальному рейтингу власними порталами (наприклад чеський seznam.cz (418 місце)).

Найближче до світового рейтингу ТОП-500 наблизилися такі українські портали як ukr.net (Україна - 11 місце, світ - 1285), telegraf.com.ua (Україна - 16 місце, світ- 1786), pravda.com.ua (Україна - 18 місце, світ - 1192), rozetka.com.ua (Україна - 19 місце, світ - 2394), censor.net.ua (Україна - 20 місце, світ- 1075), korrespondent.net (Україна - 25 місце, світ - 1653), bigmir.net (Україна - 31 місце, світ - 3069), tsn.ua (Україна - 40 місце, світ - 2767). Як бачите, переважно це УКРАЇНСЬКІ, але РОСІЙСЬКОМОВНІ сайти, в яких є лише одна версія сторінки. Дискримінація? ТАК! Більше того, ці сайти навіть не війшли у ТОП-1000 світового рейтингу. Але зараз не про це мова. Навіть наш портал i.ua в Україні займає 17 позицію, а в світі 1982. Погодьтеся, для заявлених у світі носіїв української мови у 50 мільйонів вищенаведені позиції підходять для народу, кількість якого не перевищує 10 мільйонів. Але чи все так погано?

Як зазначає автор вищезгаданої статті - причина низького рейтингу українських сайтів полягає у користувачах та їхніх браузерах. Alexa рахує відвідуваність лише в тому випадку, коли в браузері є встановлене розширення Alexa Sparky. Повірте, після того як я встановив це розширення - всі мої улюблені сайти (перелік нижче), які я регулярно відвідую, почали рости в українському та світовому рейтингах. Найбільшого успіху на мою думку досяг сайт hurtom.com, який набирає шаленої популярності в останні місяці. У світовому рейтингу він представлений ще досить слабо, але в Україні йому вдалося ввійти в ТОП-500 Україна і зайняти 248 позицію. Так само з UaToday, з Громадським Телебаченням та Еспресо.ТВ.

Автор статті "Alexa Rank. Український вимір" пояснює: "ви встановлюєте в свій браузер дане доповнення, потім при заході на будь-який сайт це доповнення визначає, що це за сайт і відсилає повідомлення на головну сторінку alexa. Наприклад, якщо у вас встановлено цей додаток, то ви, при заході на мій сайт, підвищуєте місце сайту в топі Alexa."

Також потрібно зазначити, що Алекса це західний винахід і користуються ним в переважній більшості західні користувачі, хоча Росія, Індія, Бразилія та Китай не відстають (BRICS все-таки :) ). І знову пояснення з вищезгаданої статті: "Штати і Європа масово користуються цією статистикою. А Україна, яка раінше була в активній орбіті російського інтернету, практично майже не користувалася цією системою. В результаті на прикладі останніх подій бачимо, що наші ж українці, які заходять з комп’ютерів зі штатів і Європи активно піднімають статистику і популярність наших українських сайтів. А що можемо зробити ми? Все дуже просто. Ставите доповнення і світ починає потрохи дізнаватися про Україну. Нам це нічого не коштує, а от в світі по-трошки наші українські сайти будуть мати все вищі позиції. Це буде далеко не зразу, але навіть якщо всього 100 людей прочитає цю статтю і поставить доповнення, то це допоможе не одній тисячі сайтів покращити свій рейтинг, оскільки статистична система дізнається, що є якісь нові сайти, на які виявляється ходять люди."

На завершення потрібно сказати, що портали у нас є, ними лише потрібно користуватися активніше і тоді світ дізнається про нас - про нашу мову, про наш сектор IT, про наші можливості тощо. Не гайте часу - встановлюйте простий додаток Алекси і піднімайте рейтинг своїх улюблених сайтів як в Україні, так і в світі.

P. S. Рекомендований перелік сайтів, на які варто заходити ПЕРМАНЕНТНО:

zbroya.info - Українська Асоціація Власників Зброї
google.com.ua - Пошукова Система Українською Мовою
ukr.net - Всі Новини України (відкрийте свою поштову скриньку тут!)
i.ua - без коментарів (навіть iPhone не звучить на гарно :) )
hotline.ua - Порівняння цін
watcher.com.ua - про маркетинг, піар та комунікації в інтернеті
finance.ua - Фінанси України
hromadske.tv - Громадське Телебачення України
uatoday.tv - English-language 24hr TV channel focusing on Ukraine
ua-ekonomist.com - Український Журнал Економіст
ukrinform.ua - Новини України та світу. УКРІНФОРМ
svit.in.ua - Руське Православне Коло
rukotvory.com.ua - Українське народне мистецтво/Рукотвори
ridna.ua - Рідна Країна. Світоглядний Портал
neprote.com - Неформально Гуртом про техніку
nakachka.org.ua - Простими словами про складні речі в бодібілдингу
hurtom.com - сайт підтримки всього українського!
day.kiev.ua - Газета День
uz.gov.ua - Офіційний веб-сайт Укразалізниці
aratta-ukraine.com - Національний портал АРАТТА. Вікно в Україну
inspired.com.ua - Джерело натхення
tvi.ua - Завжди з Тобою!
ar25.org - Народний Оглядач
chytomo.com - Культурно-видавничий проект
tyzhden.ua - Український Тиждень
vidia.org - Медіа-портал української діаспори
novosti.dn.ua - Новости Донбасса
veselyk.com - Гуртом Форум
mil.in.ua - Український мілітарний портал
mil.gov.ua - Міністерство Оборони України
litopys.org.ua - Ізборник. Історія України
mma.org.ua - Федерація змішаних єдиноборств України
texty.org.ua - Тексти для думаючих людей
unn.com.ua - Українські Національні Новини
mesoeurasia.org - Портал етноантропології, геокультури та політфілософії
madeinua.org - Зроблено в Україні. Каталог українських виробників
ukroboronprom.com - Державний концерн УкрОборонПром
ridens.com.ua - Блог для сучасний Українців
terytoriya.com.ua - Територія Твого Розвитку
djerelo.com - Шпаргалки до усіх предметів
blogosphere.com.ua - Українська Блогосфера
24tv.ua - Телеканал 24. Оперативні новини 
chtyvo.org.ua - Чтиво. Електронна бібліотека
chytanka.com.ua - Книги для дітей
online.ua - Всеукраїнський веб-портал
mapia.ua - Компанії України, карта України, каталог підприємств України
maidanua.org - За вільну Людину у вільній Країні!
volynpost.com - VolynPost
likbez.org.ua - LIKБЕЗ. Історичний фронт
turystam.in.ua - Туристична Україна
artvertep.com - Найбільший on-line центр сучасної Української культури
cultprostir.com.ua - Culprostir
mova.ga - Чиста мова. чужу мова можна вивчити за шість років, а свою треба вчити все життя
myslovo.com - Словник, який пишеш ти!
litakcent.com - Світ сучасної літератури, істина така ж гірка, як і солодка!
nashformat.ua - Інтернет-магазин "Наш формат"
umka.com - Українська музика. Компакт диски.
tereveni.org - Теревені форум
webdigest.com.ua - Українські мотиви в блогосфері
knyhobachennia.com - Український видавничий портал
torrents.net.ua - Національний Біт Торрент Трекер України
kinostrichka.com - Національний кінопортал
scitech.com.ua - Новини науки і техніки
hutir.info - Хутір
espreso.tv - Еспресо TV - Завжди новини!
prometheus.org.ua - Найкраща освіта для кожного!
domivka.net - Український форум

Ukrainian vs. Dutch

Йшов сьогодні вулицею зі знайомим з Бельгії. Його рідна мова нідерладська. Він її дуже любить і постійно наводить різні приклади. Тож йдемо ми, повз нас проходить якась парочка і мені здалося, що вони розмовляють німецькою - це була точно не англійська і не шведська. Мій знайомий бельгієць радісно повідомляє - "о, це була нідерландська - в них такий акцент, вони напевно з..." і називає якесь там місто. Я йому кажу без жодних інтенцій образити чи ще щось там - "справді, я думав це німецька!". Бачили б ви обличчя мого знайомого - як в ображеної дитини. Його найкращу мову світу переплутали з якоюсь німецькою!

Потім я собі пригадав як декілька днів назад мій знайомий той же бельгієць відверто признався, що не знає де Україна і що всі слов'янські мови звучать як російська... Що ж - рахунок 1:1. 

Що таке Європа?

В найбільш поверхневому розумінні Європа - це місце комфорту, комфортної праці, проживання, відпочинку, подорожей, навчання, розвитку та виховання дітей. Тож Європа - це:
- перманетна присутність та функціонування кондиціонерів у кожному транспортному засобі у спекотну погоду;
- це постійна наявність сміттєвих урн в людних місцях;
- це постійний доступ до мережі Wi-Fi у багатьох точках багатьох міст Європи;
- це своєчасне закривання дверей у вагонах метро, не раніше і не пізніше, ніж всі пасажири зайшли і вийшли;
- це зрозуміла навігація, причому декількома світовими мовами і у будь-якому великому місті Європи;
- це повсемістна присутність пандусів для неповносправних людей;
- це відсутність пробок на дорогах через добру організацію транспортної системи загалом;
- це своєчасні завершення ремонтних робіт;
- це відсутність нав'язливої реклами на моніторах у транспортних засобах;
- це відсутність принизливих контролів документів на станціях метро;
- це відсутність старих вантажних автомобілів та автобусів, які продукують тонни СО2 у вигляді чорного диму;
- це добре відрегульовані світлофори, яких не доводиться чекати по декілька хвилин;
- це нормальні ціни на їжу у будь-яких місцях;
- це можливість всюди розраховуватися банківською картою;
- це відсутність некрасивих вивісок та банерної реклами;
- це унікальна архітектура, навіть у спальних районах міст;
- це доступні історичні місця для всіх;
- це вільний прохід на тротуарах, які ніколи ніщо і ніхто не загороджує, бо тротуари лише для піших людей;
- це відсутність дрібної реклами;
- це завжди налагоджена техніка, яка не загрожує життю та здоров'ю людей;
- це ненав'язливі безхатьки;
- це широкі тротуари, де всім є місце розминутися;
- це грамотні надписи на історичних місцях, навіть декількома іноземними мовами;
- це чисті, світлі і не смердючі підземні переходи;
- це спокійні батькі, які не верещать на своїх дітей;
- це пасажири метро, які вічливо чекають, доки всі вийдуть, а тоді вже заходять самі;
- це люди, які не смітять під себе;
- це чисті і світлі під'їзди, де ніхто не палить цигарок і не п'є алкоголь;
- це сусіди, які завжди з вами привітаються;
- це добре організовані парковки, де кожен має своє місце;
- це відсутність автомобілів на тротуарах;
- це автомобілі, які завжди пропустять пішоходів;
- це відсутність кортежів, через які перекривають вулиці;
- це велика кількість недорогих етнічних ресторанів;
- це різноманіття дешевої вуличної їжі;
- це широкий асортимент аптек;
- це присутність будь-якого одягу на будь-який смак;
- це недорога кава;
- це велика кількість туалетів;
- це завжди тепла вода у душі;
- це завжди привітливий персонал сфери послуг;
- це доступні ціни на квитки у кіно;
- це доступні таксі;
- це безкоштовна вода в ресторанах;
- це привітливість продавців у маленьких магазинчиках;
- це присутність традиційних блошиних ринків;
- це постійна присутність дрібних грошей у продавців, навіть коли ви купуєте жуйку за найвищу купюру;
- це можливість пити воду з-під крану;
- це тиша вночі;
- це завжди привабливий дизайн приміщень;
- це швидкі будівництва та реконструкції.

А як Ви уявляєте або сприймаєте Європу?
Натхнення взяв звідси.

Весна в Греції

Все починається з резервації квитка на літак. І тоді вже й ніби немає зворотньої дороги, бо потрачених коштів шкода, та й відмовлятися від поставлених планів не зручно перед собою, особливо якщо це план реалізації однієї з мрій. А мрія моя була потрапити до Греції, тобто до Еллади, до краю античної витонченості, прекрасної мови, лагідного клімату і взагалі мрії багатьох.

Почалася моя подорож з Салонік - другого за значенням в Греції міста і першого в багатьох показниках, як от кількості студентів та розважальних закладів на душу населення. Вже на початку квітня тут відцвіли майже всі фруктові дерева, пальми набралися нових соків, але з іншої сторони теплолюбиві елліни все ще ходили в куртках та шапках. У своїх коротких штанах і кофті з коротким рукавом я виглядав як прибулець з півночі. Хоча так й було. Нас, "громадян зі слов'янським обличчям" одразу тут видно - ми світліші та інакше вдягнуті.


Салоніки - це не місто контрастів, на відміну від грецької столиці Афін, натомість тут все дихає старовиною пізньої Візантії. Саме тут знаходиться найстарша християнська церква Візантії, саме тут народився турецький національний герой Кемаль Ататюрк. Салоніки можна поділити на дві частини: верхню та нижню. Верхня частина - це місце давньої фортеці, церков та монастирів, натомість нижня частина - більш сучасніша, хоча й тут в самому центрі нової частини віднайшли старовинний амфітеатр. В місті була величезна пожежа, яка майже все зруйнувала в нижній частині.


Салоніки - це не типове західне місто з фінансовими центрами, хмарочосами і багатоповерховими автострадами. Це на перший погляд спокійне південнобалканське містечко з особливою затишною атмосферою.


Зверхе на фото вулиця Аристотеля - вона мені найбільше сподобалася - вражаючі почуття мене відвідали, перебуваючи там.

Дорога до Афін швидкісним потягом займає трохи більше, ніж 5 годин. Потяг звичайний - європейська вузькоколійка (в нашому розумінні звичайно). Столиця знаходиться ще південніше і перше, що я тут побачив, це стиглі і нікому не потрібні апельсини на деревах.

Але це напевно звичайне здивування для дикуна з півночі :)

Афіни виявилося набагато більшим містом, ніж я собі уявляв - це кам'яні джунглі навколо Акрополя. Проте добре організоване метро дає змогу швидко пересуватися з будь-якої точки міста у іншу.


Але за чим всі їдуть до Афін? Звичайно подивитися на геніальну споруду античності - Акрополь, яка справді виявилася геніальною. Тільки уявити, як це виглядало в античність - справжнє помешкання богів. навіть зараз, у часи космічних польотів та хмарочосів Акрополь дихає величчю та грандіозністю. Одним грецьким словом - пафос :)Там постійно якісь реконструкції, постійно ціла маса туристів, постійно заборони до всього доторкатися. Хочеться звичайно вірити, що це оригінальний античний мармур, та все ж за оригінальністю науковий світ чомусь подорожує до музеїв Німеччини, Франції на Великобританії.Це ніби зразки, еталони всіх наступних етапів европейської архітектури. Погляньмо лише на наші палаци культури, будівлі головних вокзалів, театри та опери (звичайно за винятком огидного соціалістичного реалізму, який заразив Европу в 70 роках ХХ століття). Всі монументальні будівлі в певній мірі подібні на Акрополь з його величними колонами. І це чудово!


Важко було повертатися після всієї цієї краси...

Логіка мов ІІІ або монгольські коріння російської мови

Скажу вам відверто - я надзвичайно тішуся, що досконало володію російською та українською. Для себе вже давно ствердив, що це далекі мови - їх майже ніщо не об'єднує. Російська мова унікальна - її словниковий запас, лексика та граматика суттєво відрізняються від української, та й від всіх інших слов'янських мов. До такого категоричного висновку дійшов емпірично-аналітичним шляхом - тобто багато читаю як українською, так і російською мовами. І скажу так: української мови не існує, її справді не існує, це вигадка. Та мова, якою я зараз пишу і якою розмовляє більшість населення України, насправді зветься мовою руською. Логічно, що така назва нас єднає з Росією. А от ні - насправді логічно ту мову, якою послуговуються в Російській Федерації, назвати мовою московською. Адже саме Москва була містом, яке об'єднувало (загарбувало) навколо себе нові землі (Новгород, Псков, Твер, Смоленськ, Тула) - чому ж ці міста добровільно не приєдналися до Москви, а вели з нею столітні війни? Та це вже інше питання. Що я тут хочу розглянути - це "монгольський спектр" в московській мові. Далеко не йтиму - звернуся до лексики. Перший приклад - руське слово багряний - може й прослідковуються іранські риси цього слова, але аж ніяк не монгольські, які є у відповіднику московської мови - алый. Далі - в'язниця - тюрма - де тут подібність? Варта - караул. Вогнище, багаття - костер. Гроші - деньги (потрібно згадати, що в Казахстані офіційна валюта зветься "тенґе"). Дзвін - колокол. Заметіль, хуртовина - пурга. Кат - палач. Курінь, намет - шалаш. Макітра, довбешка - башка. Олівець - карандаш. Очі - глаза (і не кажіть, що це з англійської glasses). А ще - подумайе, чому в московській мові майже не функціонує таке звичне для нас слово селянин? А замість нього широкого ужитку набуло слово крестьянин. Чому людина, яка мешкає у сільській місцевості обов'язково пов'язана з "крестом"? Логічно - монголо-татари, прийшовши до східних меж Київської Русі, натрапили спершу на дрібні поселення і зустріли там селян, а назвали їх за вірою, проти якої ніби-то вони воювали (та це інше цікаве питання). Далі - руське слово стайня як буде московською мовою? Правильно - як столиця Золотої Орди - Сарай. Чи ні? Може це підступні витівки західних агетнів? Шинок - кабак, хвіртка - калитка, кінь - лошадь, пес - собака, пасок - кушак і так далі. А теорія про три східні слов'янські народи - всім давно вже стало ясно, що як таких східних слов'ян не існує - можливо лише північні та південні. Тепер ваші коментарі! 

Що відбувається з i.ua?

Моє враження - i.ua перетворився на політичний смітник, де всі проводять не дискусію, а балакинину, в гіршому випадку взаємоприниження. Напевно, цей портал скоро впаде, всі й так дрейфують у розвинені соціальні мережі. Шкода, цей портал перестає бути моїм улюбленим - є тут добра спільнота, але... Загальне враження не позитивне.

Осінь в Західній Польщі

Потрібно тішитися дрібницями - як от моя поїздка з другом навколо Познані велосипедами. Зранку не легко було одразу розворушитися, особливо увазі, але цьому допомогли гриби, які ростуть в Познанських лісах (звучить двозначно, ми їх не їли, не сушили і взагалі ніяк не контактували, окрім робіння світлин). Зверніть увагу - на розміри - радіаційний фон зашкалює? Не думаю :)А це Радоєво - виглядає здалеку як звичайне польське село, але це частина міста Познані.


Ось такі дороги в приміській зоні :)


Це трохи вглиб лісу. Озеро можна так скзати - штучне - а сворив його метеорит, який приземлився сюди 5,5 тис. років тому. Дивно, що поляки не пов'язують з цим метеоритом своє божественне походження :) Ми б прив'язали :) Це тільки одне невеличке озеро - є ще одне більше - куди впала основна частина метеориту.


А це дім лісника - така собі "дача" серед лісу. Порядок, спокій і гармонія - так в трьох словах описав би це місце.


А це й ще "туристична атракція". Забув написати - метеорит називається "Мораско".


Ну просто Україна. Написав би, що це Черкащина - всі б повірили :)


Склад? Двоповерхова стайня? Залізнична станція? Ні. Це палац Радоєво, який має свою окрему історію.


А це вигляд палацу в часи розквіту Прусії. Власник - берлінський банкір Отто фон Тресков (хоча в його прускості можна й сумніватися, зважаючи на слов'янскість прізвища). Та все ж палац неомінно мусить набути такого вигляду, який він мав давно, а не зараз.


Вежа посеред лісу. Нагадала мені RPG ігри (хто в темі, зрозуміє).


Звичайні красиві польські поля...