Популярные приколы

видео

Пригоди Романа Шухевича в Одесі варті Оскара

 • 06.03.11, 13:43
Михайло Галущак: Пригоди Романа Шухевича в Одесі варті Оскара
04-03-2011 Львівщина - Освіта і наука
Для Майдану


Без сумніву, генерал Тарас Чупринка прожив насичене і цікаве життя, саме тому пропоную розглянути одну із таких життєвих сторінок нашого командира, де він «пошив у дурні» цілу радянську систему…

За життя Роман Шухевич славився своєю авантюрною і навіть безрозсудливою вдачею. У 1948 р. його оголосили у всесоюзний розшук, однак це не перешкоджало йому посеред білого дня з’являтися у Львові у мундирі офіцера НКВС або в одязі простого селянина. Проте, найбільшого знущання радянська система зазнала під час лікування та відпочинку генерала Чупринки на Чорному морі.

Шухевич, який замолоду славився своїми фізичними показниками, після довгих років підпілля, у другій половині 40-х, серйозно підірвав своє здоров’я. У нього загострився ревматизм, серцеві та легеневі хвороби. Відтак, після численних невтішних діагнозів лікарів, яких він відвідав впродовж 1947 р., генерал Чупринка змушений був розпрощатися з підземними криївками. Влітку проводив свій час у лісових таборах УПА, взимку – переховувався на конспіративних квартирах. Однак, так довго не могло тривати – лікарі рекомендували Шухевичу лікування в спокійних умовах, що було неможливим у пронизаній «енкавеесівцями» Західній Україні. Тому було прийнято резиковане рішення їхати на Південь – туди, де найменше чекають. Обрали Одесу, оскільки вона в цей час славилась своїми лікарями.

У травні 1948 р. Роману Шухевичу організували дві путівки (другу довіреній особі командира Анні Дідик) в одеський санаторій «Лєрмонтовський». Документи були оформлені на начебто двох вчителів – Хом’як Анни Степанівни та Польового Ярослава Васильовича. До речі, фотографія Головного командира УПА на фальшивому паспорті, за свідченням радянських спецслужб, була «тотожна із тією, що містилася в збірнику МДБ СРСР №1». Летіли тітаком за маршрутом «Станіславів (Івано-Франківськ) – Одесса». Прибувши в санаторій генерал Чупринка пройшов курс обстеження у поліклініці курорту, а потім обрав курс оздоровчих процедур (за 10 тисяч рублів). Перебування Романа Шухевича в Одесі тривало півтора місяця (червень-липень). За цей час він лікувався у кардіолога Наллінгера, професора Сігала та дантиста Балабана; мав справу з лікарями Казацкер і Шмальц.

Однак, найкульмінаційнішою сторінкою у цій поїздці стало обстеження генерала Чупринки у радянському військовому госпіталі. У своїх спогадах Анна Дідик розповідала: «У той час не було в санаторіях апаратів, щоб робити кардіограму. Був він тільки в якійсь військовій частині. Я пішла туди попроситися, але мені сказали, що вони так нікому не роблять. Але коли почули, що ми галичани, що я приїхала з хворою людиною зі Львова, дуже прихильно поставилися і зробили кардіограму».

Окрім фізичних оздоровчих процедур, Роман Шухевич та Анна Дідик мали і культурну програму: відвідували музеї, оперні театри, фотографувалися у фотоательє…

З поверненням до Львова здоров’я командира УПА значно покращилось. Однак, зима 1948-49 рр. знову «підкосила» генерала. Після чергових відвідин львівських лікарів взимку-навесні 1949 р. Шухевич знову вирішує зробити ризиковану подорож на Південь України. У червні 1949 р. Роман Шухевич розом з Анною Дідик їдуть в Одесу під тими ж іменами. Спочатку вони оселились навпроти санаторію «Аркадія», а згодом переїхали у передмістя Одеси, село Крижанівку.

Під час цього візиту з Шухевичом трапилась прикра пригола – під час купання у морі він загубив медяльйончик із зображенням Богородиці, який подарувала йому мати. Як згадувала пізніше у своїх спогадах Анна Дідик, він розцінив це як знак його недалекої смерті.

У зимку 1949-50 рр. здоров’я у Романа Шухевича ще більше погіршилось, однак це не вплинуло на його духовний стан. «Не збавляти обертів», – повторював командир. Саме з таким фізичним та духовним станом генерал-хорунжий українського націоналістичного підпілля дав свій останній бій працівникам МГБ 5 березня 1950 р. у селі Білогорща.

Погодьтеся, ця історія варта премії Оскара за кращий сценарій. А якщо ще й екранізувати той «розбір польотів» та ті м’яко кажучи «прочухани», які були в одеських правоохоронних органах, коли МГБ у 1950 р. дізналась про пригоди Шухевича в Одесі – можна зазіхати на ще одну премію. Однак, ні премії, ні самоповаги, ні гордості двадцятилітня держава, за яку так боровся Головний Командир, так і не здобула…
39

Комментарии

Гость: Лъйошкин_Кот

16.03.11, 13:50

  26.03.11, 13:50

  Цей фрагмент з життя Шухевича є у фільмі "Нескорений"

   36.03.11, 13:54Ответ на 2 от ironmaiden ua

   Це я тльки що випадково надибав. Сам в захваті від Шухевича. Дійсно, героїчна людина.

    46.03.11, 13:58

    Клас, я про таке як взнав пару років тому, був вражений. Оце людина! Вдалий бізнесмен, воїн, спортсмен, авантюрист. Мав би шанс стати нашим ДеГолем, якби все було, так, як треба...

     56.03.11, 14:04

      66.03.11, 14:27

      Познавательно

       аноним

       76.03.11, 14:46

        86.03.11, 14:58

        Дуже добре

         96.03.11, 15:00

         Странно, сам уничтожал Советскую власть, а как припекло, так не побоялся ничего и рванул на лечение. " Але коли почули, що ми галичани, що я приїхала з хворою людиною зі Львова, дуже прихильно поставилися і зробили кардіограму". Эта фраза говорит о многом. Например о том, что к людям из западной Украины относились очень хорошо. А вот бандеровская пропаганда твердит совсем противоположное. Делайте правильные выводы, что у бандерлогов все на брехне построено. А лечение в СССР было одно из лучших.

          106.03.11, 15:14Ответ на 9 от Самбреро

          А тебе не бентежить, що я живу в Ізмаїлі, а це Одеська область? Може і про мене ти скажещ -- а як припекло бандерівцю, то він навіть в Одеській області народився. У мене просте питання -- звідки стільки даунів в Україні, які і досі про бандерівців свій кацапський "брєд" розповідають?

           Страницы:
           1
           2
           3
           4
           5
           6
           7
           8
           29
           предыдущая
           следующая