хочу сюди!
 

Ліда

50 років, водолій, познайомиться з хлопцем у віці 46-56 років

Анатолійська гіпотеза

Анатолійська гіпотеза - одна з гіпотез походження індоєвропейців. Прихильники цієї теорії вважають, що поширення індоєвропейських мов разом з неолітичною революцією почалось із Малої Азії у 7 тисячолітті до н. е. в епоху неоліту. Тобто прабатьківщиною праіндоєвропейців є західна Анатолія. Основною перевагою гіпотези є її зв'язок з відомою археологам подією - поширенням землеробства. Ця гіпотеза є однією з альтернативних до курганної гіпотези, яка має більше прихильників серед істориків.
Прихильники

Теорію запропонував британський історик, лінгвіст та археолог Колін Ренфрю у 1987 році. Ренфрю пов'язував прабатьківщину індоєвропейців із розкопками поселення Чатал-Гююк (за 2000 років до вторгнення курганної культури в Європу). У міру зростання населення воно було змушене мігрувати через Середземномор'я в Центральну та Північну Європу.

У 2003 році, використовуючи статистичні моделі, новозеландські еволюційні біологи Рассел Грей і Квентін Аткінсон провели глоттохронологічне дослідження. Вони проаналізували споріднені слова 87 мов індоєвропейської групи, використовуючи лексико-статистичну базу даних, яку за списками Сводеша у 60-х роках створила Айсідор Дайєн. Результати, отримані вченими, вказують на вік праіндоєвропейської мови в інтервалі від 8000 до 9500 років, що узгоджується з анатолійською гіпотезою. Методи та результати Грея і Аткінсона зазнали серйозної критики. Проте вчені у 2006 році відповіли на критику. А в 2001 році спільно з Грінхіллом встановили, що два інші набори даних також узгоджуються з теорією.

Серед інших відомих прихильників - Баррі Канліфф.

Критика

Девід Ентоні вказував, наприклад, на те що поява колеса в рамках даної гіпотези датується кількома тисячоліттями пізніше ймовірної міграції з Анатолії і розділення праіндоєвропейської мови. Але відповідні терміни в різних індоєвропейських мовах не є різнорідними, як би мало бути, а навпаки дуже схожі[5].

Деякі лінгвісти не відносять хетську (та інші анатолійські мови) до індоєвропейської мовної сім'ї. На їхню думку хетська та праіндоєвропейська - дві гілки, які йдуть від спільного стовбура hypnosis omg shock  (було відомо, що хеттська належить не до індоєвропейських мов, а до невідомої мовної сім'ї, але з таким поглядом я стикаюся вперше, тому то і занотував цей матеріал на правах майже повного копіпасту)

Якщо ця точка зору є правильною, то анатолійська гіпотеза відповідає не формуванню саме індоєвропейців, а описує більш ранній етап.


3

Коментарі

14.12.20, 21:48

Анатолійська гіпотеза, наскільки мені відомо, вже серйозно не розглядається, і має інтерес суто з історії цієї проблеми

    24.12.20, 22:06

    Про хетську мову, я давно читав, що вона індоєвропейська. Є теорія, що кельтський поход до Європи почався з Малої Азії.

      34.12.20, 22:16Відповідь на 2 від Vad Al

      Про хетську мову, я давно читав, що вона індоєвропейська. Є теорія, що кельтський поход до Європи почався з Малої Азії. таааак!!! у цій теорії саме зараз я трохи "варюся", через що і ця замітка...
      Читав, що у розвитку хеттської мови був певний злам, пов'язаний із культурним вливом певного народу, після чого вона дуже змінилася граматикою і включенням у свій склад індоєвропейських слів. Стала схожа. А основа її т. зв. хуритська (семітська). Ніби так.

        44.12.20, 22:17Відповідь на 2 від Vad Al

        Взагалі, пошуки початків мов індоєвропейської сім'ї помалу сходять на околицю інтересів історичної науки.
        Між носіями хетської, кельтскої, грецької, словянської лежать тисячоліття. Реконструювати первинний виток , не те що проблемно, а в певній мірі безглуздо.

          54.12.20, 22:19Відповідь на 1 від NoTaRь

          Анатолійська гіпотеза, наскільки мені відомо, вже серйозно не розглядається, і має інтерес суто з історії цієї проблемиНу, класичні теорії це ще Дністер-Дніпро-Дон-Волга і Вірменське нагір'я. Чи може, я ще щось прогавив? Що
          зараз серйозно розглядається, якщо Ви звісно на телефонному зв'язку з тими, хто розглядає?

            64.12.20, 22:21Відповідь на 4 від NoTaRь

            Взагалі, пошуки початків мов індоєвропейської сім'ї помалу сходять на околицю інтересів історичної науки.
            Між носіями хетської, кельтскої, грецької, словянської лежать тисячоліття. Реконструювати первинний виток , не те що проблемно, а в певній мірі безглуздо.
            Що значить безглуздо цікавитися зіркою, до котрої ніколи не досягнеш, чи якої вже і немає, більш безглуздо. Але ж цікавляться...

              74.12.20, 22:29Відповідь на 5 від Lulu

              Анатолійська гіпотеза, наскільки мені відомо, вже серйозно не розглядається, і має інтерес суто з історії цієї проблемиНу, класичні теорії це ще Дністер-Дніпро-Дон-Волга і Вірменське нагір'я. Чи може, я ще щось прогавив? Що
              зараз серйозно розглядається, якщо Ви звісно на телефонному зв'язку з тими, хто розглядає?
              І ця курганна гіпотеза, вже не розумій куди її приткнути.
              Наразі по цій проблемі явний ступор.
              Причому, вже очевидно, що матеріальна культура і мовна приналежність, а також расова- практично не корелюють історично. Взагалі. І це стосується не тільки євразійців

                84.12.20, 22:38Відповідь на 3 від Lulu

                Ну уяви собі нашу українську мову, яка записана єврейською абеткою і з а правилами єврейсього правопису. Наскільки вона буде коректна??? І такі всі наявні писемні памятки, припустимо

                А саме хетська записана семітмчним клинописом, до речі

                  94.12.20, 22:44Відповідь на 6 від Lulu

                  Взагалі, пошуки початків мов індоєвропейської сім'ї помалу сходять на околицю інтересів історичної науки.
                  Між носіями хетської, кельтскої, грецької, словянської лежать тисячоліття. Реконструювати первинний виток , не те що проблемно, а в певній мірі безглуздо.
                  Що значить безглуздо цікавитися зіркою, до котрої ніколи не досягнеш, чи якої вже і немає, більш безглуздо. Але ж цікавляться...
                  Та цікавитися не грішно. Проте десятки міграцій і культурних революцій, ще до того як зявилися перші писемні памятки- затерли перші витоки, якщо вони взагалі були

                    104.12.20, 22:48Відповідь на 7 від NoTaRь

                    Курганна сформульована ще на базі знань, отриманих до відкриття ранніх культур Анатолії (Чатал Гююк) і Близького сходу (в Ірані якісь зовсім свіжі розкопки, дійшли до шару 12000, почали із 8,5-9 тис років до Н. е.)
                    Ну, і може не варто шукати кореляції, поки її не видно, а просто гнати всі напрями незалежно

                    мені з певного часу засіла одна нав'язлива скапка про паралель між курганами і пірамідами (принаймні єгипетськими, котрі, як принаймні здається, теж мають функцію усипальниць правителів)

                      Сторінки:
                      1
                      2
                      3
                      попередня
                      наступна