хочу сюди!
 

Ліда

50 років, водолій, познайомиться з хлопцем у віці 46-56 років

Убивці Бандери не можуть пробачити своїй жертві власного вчинку


Так відповів на запитання кореспондента УНІАН Оксани Климончук Євген СВЕРСТЮК – український дисидент, моральний авторитет, людина, яка ніколи не служила політикам і не вихваляла владу.

Він нічим не зобов’язаний жодному українському президентові чи прем’єру. Мабуть, тому йому ніщо не заважає бути відвертим у своїх оцінках. «Інтелігент» у одному з британських словників перекладеться як «персона, що завжди викриває владу». Якщо йти за цим визначенням, серед українського патріотичного письменництва Євген Сверстюк чи не єдиний заслуговує на таке звання. Решта – померли чи обзавелися депутатськими мандатами.

Пане Євгене, чому, на вашу думку, нинішні політикани так вчепилися до звання Героя України Бандері?

Якщо говорити по-чесному, то нікому не має бути до цього діла – незалежно від того, подобається комусь Герой Бандера чи ні. Я не бачу тих людей, котрі мають право про це говорити.

Гадаю, це ім’я зачіпає певні стереотипи, пов’язані з позицією бандерівської послідовності й твердості, часом і жорстокості.

Якщо говорити в рамках здорового глузду, то Бандера є українським націоналістом, якого переслідували все його життя, і практично він ніколи не був у бойових операціях, діях. Він сидів у польській в’язниці, сидів у німецьких концтаборах. І це були дуже жорстокі концтабори…

Потім його було вбито совєтським агентом.

Зрозуміло, що Росія дуже нервово реагує на те, що ім’я Бандери стало символом національного опору, антикомуністичного руху. Завжди той, хто вбив, дуже не любить свою жертву. Вбивця не може подарувати вбитому власного вчинку.

Розкручується саме політичний стереотип. Є певні імена, які за кремлівською режисурою стали одіозними. На те, щоб вони були одіозними, працювала колосальна пропагандистська машина, цілі покоління.

Тому дуже важко протистояти безглуздій анафемі на храмобудівника Мазепу. Дуже важко реабілітувати ім’я Петлюри, оскільки він був утіленням українського національного опору. Він теж був убитий більшовиками. Вони надто багато працювали на ці стереотипи, щоб так просто взяти й зректися їх. Їм легше продовжувати те саме. Цим Кремль і займається.

Кремлівська агентура намагається робити це саме й на Заході. Скажімо, у Польщі…

Якщо говорити про право судити за колабораціонізм, то серед поляків, які хотіли вижити під час окупації, були мільйони колабораціоністів. Мільйони!

Якщо говорити про такий політичний, злий колабораціонізм, то, безперечно, на першому місці стоять Сталін і Молотов. Бо саме від 1939-го до 1941 року цей колабораціонізм, ця політична співпраця була інтенсивною… Це була не просто співпраця, а співпраця з розв’язання Другої світової війни. Це є злочин перед людством.

А те, що гітлерівська Німеччина була для націоналістів противником, - то це записано в їхній програмі. Вони орієнтовані лише на власні сили, а не на чужу допомогу.

Хто такі бандерівці? Якось мені розповідав один повстанець: вони йшли лісом і з’єдналися з іншою групою, яка видавала себе за своїх. Один з групи спіткнувся й вилаявся матом… Одразу стало ясно, хто він.

Повстанці взагалі були шляхетні люди. Я їх дуже добре пам’ятаю, Навіть раніше дивувався, звідки вони цього набралися. Вони зверталися одне до одного в таких м’яких тонах… Повстанці були ідеалістами. Я був з ними в таборі. І деякі з них зберігали цей ідеалізм по 25 років. Уявляєте, як це важко, адже це ціле життя. Вони були ув’язнені тоді, коли я вступав до університету. Університет, аспірантура, 60-ті роки… А вони все сиділи, сиділи, серед бруду в усіх відношеннях, серед мату, серед начальства, яке було дуже близьке до блатних. Якось навіть один журналіст сказав: «Я не знаю, як Бандера, але бандерівці – це порядні люди».

Оксана Климончук, УНІАН
27

Коментарі

Гість: Malef(banned)

119.04.10, 10:30

ржунимагу
"Повстанці взагалі були шляхетні люди."

    219.04.10, 10:38Відповідь на 1 від Гість: Malef(banned)

    ржунимагу
    "Повстанці взагалі були шляхетні люди."
    "зверталися одне до одного в таких м’яких тонах"

    Представляю сцену - два бандеровца в дорогих костюмах, жовтоблакытни краватки. Пьют хороший кофе и курят сигары:
    — "А що, дорогенький пане Миколочко, скильком жидярикам ви сьогодни вночи пуза розпахнали?"
    — "Ой, не кажить так, любий брате Петро, я ж порядна людина - тому тилько за горла душив"

      319.04.10, 10:40

      "моральний авторитет"
      в законе или только по понятиям?

        419.04.10, 10:43Відповідь на 2 від CKB

        ржунимагу
        "Повстанці взагалі були шляхетні люди."
        "зверталися одне до одного в таких м’яких тонах"

        Представляю сцену - два бандеровца в дорогих костюмах, жовтоблакытни краватки. Пьют хороший кофе и курят сигары:
        — "А що, дорогенький пане Миколочко, скильком жидярикам ви сьогодни вночи пуза розпахнали?"
        — "Ой, не кажить так, любий брате Петро, я ж порядна людина - тому тилько за горла душив"
        А как тебе это: " Один з групи спіткнувся й вилаявся матом…" Типа, когда они спотыкались, то цитировали исключительно "Кобзаря"...

          Гість: Malef(banned)

          519.04.10, 10:43Відповідь на 2 від CKB

          именно))))))

            619.04.10, 10:51Відповідь на 4 від соnc

            ржунимагу
            "Повстанці взагалі були шляхетні люди."
            "зверталися одне до одного в таких м’яких тонах"

            Представляю сцену - два бандеровца в дорогих костюмах, жовтоблакытни краватки. Пьют хороший кофе и курят сигары:
            — "А що, дорогенький пане Миколочко, скильком жидярикам ви сьогодни вночи пуза розпахнали?"
            — "Ой, не кажить так, любий брате Петро, я ж порядна людина - тому тилько за горла душив"
            А как тебе это: " Один з групи спіткнувся й вилаявся матом…" Типа, когда они спотыкались, то цитировали исключительно "Кобзаря"...
            Ага. Заповит

              719.04.10, 11:02

              Попереднім "коментаторам", в силу їхнього, мабуть, виховання, важко повірити, що можна жити без матюків.
              І вже зовсім їм здається неймовірним, що можуть бути люди, що люблять свою Вітчизну і готові померти за неї.
              Соромно, панове! Вибачте, - таварісчі!

                Гість: ХУДОЖНИК+

                819.04.10, 11:15

                а опитування проводились серед 80-100річних жителів регіонів активної діяльності бандерівців?..не знаю як бандера, а бандерівці старожили наші кажуть нашкодили тут порядно..аж ніяк не герої..я вірю предкам а не документам
                ..коли в нашій болотяній місцевості проходили бандерівці, забирали все, стріляли майже все; коли ішла червона армія - забирала все, стріляла декого; ішли німці - просили хліба: оповідді одного села..раніше писав на папір, але бачу треба писати на диктофон ; )

                  Гість: ХУДОЖНИК+

                  919.04.10, 11:18

                  абсолютна безпристрасність до теми, на відміну до деяких ; )
                  честь була відсутня в багатьох військово-політичних блоках, тому героями їх не назву..

                    1019.04.10, 11:26Відповідь на 7 від Julia Taneta

                    "і готові померти за неї"

                    Бажано вiд старостi в Швейцарiї...

                      Сторінки:
                      1
                      2
                      3
                      4
                      5
                      6
                      8
                      попередня
                      наступна