хочу сюда!
 

Галина

39 лет, рак, познакомится с парнем в возрасте 38-50 лет

"ДІДУХ" в українській міфології

     Назва "Дідух" свідчить, що,безперечно, це прадід, перший предок народу. Він ототожнюється з перським Дадвах, як назва бога творця. Природня віра наших предків в єдиного творця у прадіда роду

допомагала повсякденно жити. 

           Дідух - це  живий предок народу, первісний ідеальний господар. Він прошений і жданий гість на великім родиннім зборі. Це культурний лицар, що передав народові перші культурні здобутки і навчив користуватися ними. Це батько первісної рідні Коляда - синонім Різдва, отже з входом Дідуха до оселі починаються таємниці Різдва. Його не бояться, але тішаться його уявним приходом.       Прадід - це Місяць, небесний господар посеред астральної рідніУ колядках як Місяць, Сонце і Зоря виступають господар, його дружина й дитина. Це перша родинна трійця в ролі астральної тріади. Українські колядники - небесних посланці, уособлення традицій і мрій, звіщаючих народу тайну Різдва.

   Отож, коли вижата нива, душі померлих вселяються в останній сніп або Рай і переселяються до господаря в клуню на зиму. На час народин Сонця, себто в Різдв'яні свята, духи пращурів з настанням сутінок оселяються в помешканнях, то на їхню честь і ставили Дідуха на покуті, підстеливши під нього сіно (а також і під час освячення дитини й у дні весілля). Поруч з ним ставили узвар і кутю, тобто коливо, яке вважалося поминальною стравою, біля якої клали на ніч ложки та їство. 

     Дідух, дідівський дух, дух поля, житній дух, справжній земний бог життя, дух Бога життя. Виготовляли його з найкращих житніх, пшеничних пучечків, обрамляли кольоровими стрічками. Готували Дідуха десь за тиждень до Різдва.       Треба розрізняти Дідуха і Дідуху: Дід - це той, що ставиться на покуті обов'язковоз колосками, а Дідуха - це околот, який заносять в хату і стелять на долівці. 

Вранці на другий день Різдва спалювався саме околот. Через вогонь стрибали і вірили, що після цього ставали здоровішими. Колоски повинні бути обов'язково обмолочені на свято НОВОЛІТТЯ, зерно  буде змішане з насінням і посіяно на полях. Висіваючи зерно, вважалося, що дух поля випускається на землю. Саме це надавало врожаю животворної цілющої сили.

         Традиційно в нашого народу був розвинений високий культ пращурів. У кожній родині поіменно знали і відповідно шанували до сьомого коліна всіх попередників.

Вважалося, що душі (духи) предків постійно контактують з родиною, допомагають у господарській діяльності, оберігають родину від повеней, бур, граду, вогню та засухи, сприяють приплоду худоби й оберігають від злих і нечистих сил, відводять громи, пожежі,стежать, щоб у родині був лад і спокій. Улітку вони перебувають на нивах й серед скоту. Вони сприяють урожаю, охороняють його разом з посівами.

      Зазначимо, що у Карпатах, по-перше, величезний білий хліб називали Крачуном, по-друге - великийвівсяний чи ячмінний сніп на покуті теж називали Крачуном.  Калита або король - це кругла пшенична паляниця, обмазана медом. Треба звернути увагу на етимологічну єдність слів колач, коляда, коровай, корочун,калита.       Дідух виступає в гаїлковому Великодному. святі як великодній коровай, як основна ідея весільного коровая, символом місяця і заразом Сонця, а одночасно - прадіда, присутнього на весіллі з благословенством для молодої.

Весільне гільце - символ прадіда, образ райського дерева, а весілля - символ нової рідні. Пшениця - також райське дерево, а сніп -Дідух. 

 Хто для Вас Дідух?

13%, 4 голоса

3%, 1 голос

0%, 0 голосов

9%, 3 голоса

75%, 24 голоса

0%, 0 голосов

0%, 0 голосов
Авторизируйтесь, чтобы проголосовать.
34

Комментарии

17.01.12, 20:34

Що це ти надіслав?Перезавантаж.

  27.01.12, 21:02Ответ на 1 от Davigadoff

  Що це ти надіслав?Перезавантаж.А як тепер, подобається?

   37.01.12, 21:07

   Зараз інша справа! З різдвом Христовим!

    Гость: москвостьоб

    47.01.12, 21:17

    наше коріння...

     58.01.12, 01:29Ответ на 3 от Davigadoff

     Зараз інша справа!З різдвом Христовим!Дякую за оцінку! Веселих свят!

      68.01.12, 01:31Ответ на 4 от Гость: москвостьоб

      наше коріння... Дякую! Цьго року Дідуха я сплів на славу!

       78.01.12, 02:07

       Христос Рождається! Дідух на славу!

        88.01.12, 02:59Ответ на 7 от Вишиваночка

        Христос Рождається! Дідух на славу!Славімо його!

         98.01.12, 18:23

         МИ козаки християни даєм голос за №5 ! Тут в Галичині ДІДУХИ ТО РОДОВА святиня З РІДНОГО ПОЛЯ ДАВНЬОГО ЗВИЧАЮ ШАНИ ЖИТА Й ПШЕНИЦІ ЗА ХЛІБ БОЖИЙ як Дяка БОГУ Отцю за БОЖОГО СИНА ХРИСТА кладуться У ВСІХ СЕЛАХ у куток під БОЖИМИ ІКОНАМИ в бік КАРПАТ та Вифлиєму\ ЄРУСАЛИМУ \ до заходу СОНЦЯ ))) ХРИСТОС НАРОДИВСЯ http://blog.i.ua/community/3840/861197/?p=5#advA_advC_861197_14718263 ВІТАЄМ ми чергові офіцери\священники УГВР ВАС браття й сестри ПАТРІОТичного ГУРТУ "БУТТЯ" з святами і шануєм ВАСhttp://www.youtube.com/watch?v=xMpS4QWFGuo БАЖАЄМ всього КРАЩОГО ! Слава УКРАІНІ

          Гость: Друга

          108.01.12, 20:16

          Дякую за замiтку. З різдвом Христовим!

           Страницы:
           1
           2
           3
           4
           5
           6
           7
           8
           18
           предыдущая
           следующая