Крім того, є ще одна причина. Партія влади в останні хвилини по-шулерськи зруйнувала досягнуті домовленості щодо закону про вибори та змінила умови складання списку. Як завжди, допомогла обслуга в Конституційному суді. Тому списки треба повністю переробляти.
Мені здається, що сьогодні ми, політики, вже не маємо права брати одноособову відповідальність за якість мажоритарних та партійних списків. Бо це не наша власність. Це — право людей, які про те навіть не знають.
Ми можемо схибити і помилитися. Ми вже не раз підвели людей, які нам повірили. Хабарники, пристосуванці та криси — це, на жаль, наші криси (спеціально не перекладаю, бо саме — криси, а не щури).
Ми, політики, вивели нову породу — «тушки», які здатні тільки їсти та справляти нужду. Я хочу вірити, що це тупикова гілка політичної еволюції. Хай собі живуть, але не розмножуються і не розвиваються.
Ми легко знайдемо пояснення, чому так сталося, чому ці тушки з’явилися в наших списках. Пояснення завжди знайти легко. Але це аж ніяк і за жодних обставин не є для нас вибаченням.
Я — перша, хто несе відповідальність за кожну криу. Мені важко і боляче це визнавати, але мушу…
Саме тому сьогодні я наполягаю, щоб опозиція відкрила списки для публічного обговорення та коригування. І не після затвердження списків на з’їздах, а до, ще до літа, щоб українська громада змогла публічно всіх нас оцінити, дати поради.
Якщо партія влади не дала можливості прийняти закон про вибори на основі відкритих списків, то відкриймо їх самі, з власної волі.
Опозиційні кандидати повинні дати публічну присягу суспільству, яке їх делегувало. І зовсім не ту, яка формально підписується в парламентських кулуарах, якої ніхто не читає, а іншу — справжню, яка б пройшла через серце, через розум, яку почує небайдуже українське середовище.
Жоден запроданець чи пристосуванець не повинен цього разу пройти в парламент за списками опозиції. Ми спільно з громадянським суспільством викреслимо їх з Червоної книги вітчизняної політики. Наш об’єднаний «Ной» не візьме їх у ковчег, ми проти їх виживання…
Ви запитуєте, хто має бути першим номером списку об’єднаної опозиції. Я, як раніше, так і зараз вважаю, що було б дуже добре, коли б такий список очолила високодуховна і високоморальна людина рівня Ліни Костенко.
Вона для мене — жива легенда, еталон громадянина і громадського діяча. Це була б честь для опозиції — мати першим номером Людину такого масштабу.
Однак відразу після оприлюднення цієї пропозиції я отримала публічну відсіч. Ні, не від пані Ліни, вона не любить світської суєти та шуму. А від деяких представників творчої інтелігенції, які заявили, що об’єднана опозиція настільки несимпатична, що очолювати її вони не можуть.
Що ж, якоюсь мірою я можу їх зрозуміти. Забагато останнім часом було розчарувань і помилок.
Ми повинні своєю діяльністю в новому парламенті виправити ситуацію так, щоб до нас не було претензій з боку моральних авторитетів нації. І ми виправимо її, я впевнена. А сьогодні, я вважаю, що список об’єднаної опозиції може очолити Арсеній Яценюк. Арсеній безумовно заслуговує на повагу, бо зміг подолати нашу хронічну національно-демократичну хворобу — гетьманство. Він включився у процес об’єднання.
— Чи вважаєте ви можливим (у віддаленій перспективі) об’єднання «Батьківщини» і «Фронту змін» у єдину партію?
— Так, вважаю таке об’єднання перспективним. Демократичні сили повинні перестати множитися, бо невдовзі так і до мишей дійдемо.
— Яким, на вашу думку, має бути оптимальний принцип висування кандидатів від опозиції в мажоритарних округах — «квотний» чи «рейтинговий»?
— Хотілося б, щоб «рейтинговий». Цей принцип виглядає так демократично і красиво! Але вважаю, що в даних реаліях «рейтинговий» принцип висунення кандидатів від опозиції в мажоритарних округах — це авантюра, що призведе до повного краху.
Хто буде в останню хвилину арбітром рейтинговості для всіх опозиційних кандидатів? Ви ж знаєте, що останньої хвилини в кожної опозиційної партії будуть власні соціологічні опитування з різними результатами. А це призведе до висунення десятка кандидатів від опозиції на кожному окрузі. Іншими словами, ми тут можемо отримати 225 обухівських виборів, де від влади — один кандидат, а від опозиції — як завжди… Блакитні починають і виграють у такій партії.
Тому я гадаю, що в сьогоднішніх умовах «рейтинговий» принцип для опозиції — ця «русская рулетка» з повною обоймою — гарантоване самогубство.
Я за прогнозований та керований «квотний» принцип розподілу мажоритарних округів між опозиційними партіями та за співпрацю на цих округах з представниками громадянського суспільства.
Якщо в окремих округах балотуватимуться знані й поважні безпартійні лідери суспільної думки, то опозиція мусить їх безумовно підтримати і зняти свої кандидатури. Точніше — вони якраз і повинні стати нашими кандидатами.
— Комітет опору диктатурі запропонував нерейтинговим партіям, які входять до об’єднання, відмовитися від висування кандидатів в одномандатних округах. Чи вважаєте ви такий крок виправданим?
— Я проти такого підходу. Якщо таке рішення є — воно помилкове. Його треба негайно переглянути й запросити всі опозиційні партії до участі у висуванні кандидатів в одномандатному окрузі, навіть в тому разі, якщо ці партії не мають шансів подолати прохідний бар’єр до Верховної Ради. Зараз я веду епістолярні переговори з лідерами цих політичних сил.
— Що, на вашу думку, може стати головною загрозою успіхові опозиції на майбутніх виборах?
— Головна перешкода для перемоги опозиції на парламентських виборах 2012 року — це її генетична нездатність об’єднуватися навіть для порятунку країни. Якщо демократи об’єднуються (зазвичай за хвилину до розстрілу), то українські демократи — після, та й то — з власною думкою. Вважаю, що нам, бодай цього разу вдасться змінити цю погану традицію.
— У разі висунення Віталія Кличка кандидатом на посаду київського міського голови — чи повинна «Батьківщина», на вашу думку, його підтримати?
— «Батьківщина» підтримає Віталія на посаду київського міського голови. Переконана, що і вся об’єднана опозиція його також підтримає. Думаю, він виграє ці вибори. Але, наскільки я бачу, Віталій іще не вирішив остаточно — балотуватися йому на мера столиці чи ні? Хтось переконує його в тому, що варто відмовитися від міських амбіцій для кращого політичного майбутнього.
Не хотілося б, щоб Віталій відмовився від участі у виборах мера Києва, бо в такому разі виборів як таких не буде: Партія регіонів просто призначить на посаду мера «легіонера» Попова.
За два чи три місяці підготувати нового кандидата для Києва — це утопія. До рівня підтримки Кличка такий кандидат не виросте, хоч би що ми робили.
Я хочу порадити Віталію йти сміливо на вибори мера і перемагати. Якщо кияни оберуть його мером, то це тільки допоможе йому у політичному майбутньому.
— Свого часу ви виступали принциповим прихильником сильної президентської влади. Потім ініціювали внесення до Конституції змін, що передбачали фактичне встановлення парламентаризму. Яка модель політичного устрою держави вам бачиться найоптимальнішою тепер?
— Я завжди дотримувалася тієї точки зору, що модель політичного устрою держави мусить бути логічною, збалансованою, з надійним розподілом влади, з працюючими механізмами стримувань та противаг, дієвою системою відповідальності всіх гілок влади перед громадянським суспільством.
За такими принципами може бути організована як парламентська, так і президентська форма правління. Але може бути й навпаки — бездарно організована як перша, так і друга.
Погодьтеся, що президентські форми правління, скажімо, в Україні і в США різняться між собою так само, приблизно, як груба підробка і шедевр конституційного устрою, хоч і називаються однаково.
Водночас, якщо порівнювати президентську форму правління в США та парламентські форми правління в деяких європейських країнах (Німеччині, Великобританії), то знайдемо значно більше спільного, ніж у першому прикладі.
Тут треба враховувати ментальність нашого народу, який внаслідок всіх еволюційно-історичних процесів міцно тримається за своє право обирати президента всенародно. І я не назву такого політика чи партію, які б без втрати авторитету запропонували забрати це право в народу і передати народним депутатам.
Тому, я думаю, що право людей на всенародне обрання президента України має бути збережене, але з усіма складовими справжньої демократії.
Очевидно, що всі ці демократичні перетворення неможливо зробити зараз, коли діючий режим впевнено гребе в інший від демократії бік. Це нереально.
Не можна впровадити вегетаріанство там, де правлять канібали. Саме тому я ще раз закликаю опозицію, відповідальних громадських діячів, незалежних науковців та політиків не брати участі в конституційній асамблеї імені Януковича і не легалізовувати його план побудови конституційної автократії. Хоч як би намагався Янукович упроваджувати якісь реформи, в нього завжди виходить глибоке Межигір’я.
Перший крок до справжніх змін — це імпічмент Януковичу відразу після перемоги опозиції на парламентських виборах.
— Чи є у вас підстави вважати, що в об’єднаному (або «напівоб’єднаному») списку опозиції не буде кандидатів, котрі потраплять туди «на комерційній основі»?
— А що, в нас уже запровадили фінансування парламентських партій з державного бюджету — так, як у всіх демократичних країнах? Я якось у в’язниці пропустила цей історичний момент. Чи, може, в нас значно побагатшав народ за той час, поки я тут, і вже може купувати не тільки хліб, а й оплачувати та утримувати політиків? Я думаю, народ ближчий сьогодні до того, щоб не партійні внески сплачувати, а щоб громити партійні офіси та державні дачі.
Можливо, ви вірите тому, що якусь опозиційну партію благодійно фінансує середній клас? Так у нього після владних реформ вже немає нічого, крім боргів.
Тому не хочу вас дезінформувати. Ми шукатимемо фінансову підтримку для проведення виборів, але таким чином, щоб «іуд» у комплекті із цією допомогою більше не було.
Я також за те, щоб джерела фінансування партій були оприлюднені. Я за те, щоб моральність політики починалася, в тому числі, і з публічності фінансових джерел.
— Після оприлюднення недавніх «соціальних ініціатив» Януковича чи не з’явилося у вас бажання подати на Віктора Федоровича до суду за плагіат?
— Хай хоч так, перед виборами, щось зробить для людей, якщо на все інше не вистачає світогляду. Але, якщо все ж таки плагіат, то варто, як це робила я, ще й повернути державі шельф Чорного моря, гідроенергетику, «Укртелеком», «Укрзалізницю», Межигір’я, оригінали вкрадених картин з національних музеїв, газ, подарований Фірташу, та інший «дріб’язок», який вони за два з половиною роки натирили з державних кишень.
На наступному своєму політичному етапі я теж планую сплагіатувати деякі рішення Віктора Федоровича. А саме — ніколи не дозволю собі втручатися в роботу українського правосуддя та «незалежної» прокуратури, створю ще комфортніші умови в окремих зонах, збережу Кірєєва та Вовка для підсобних робіт… Жартую… А може, й ні.
— Чи не здається вам, що нинішні події посилюють вплив Росії на економічні й політичні процеси в нашій країні і можуть призвести до встановлення повного контролю Кремля над Україною?
— На жаль, усе можливо. Але сьогодні встановлено повний контроль над країною не з боку Кремля, а з боку однієї родини. Це контроль примітивний і клептократичний, неперевершений у своїй аморальності та без будь-якого смаку — із земляними зайцями, теремами на воді та золотими унітазами. І мені здається, що «батько сімейства» захищатиме ці райські кущі від будь-якої ворожої інтервенції як з боку Кремля, так і з боку Євросоюзу.
Тільки прошу екзальтованих інтелектуалів не плутати це з патріотизмом. Нам просто «пощастило», що інтереси України та інтереси власника «Хонки» щодо неприпустимості повного контролю з боку інших держав, тимчасово збіглися.
Але якщо Росія прогарантує незалежність Межигір’я, Україну здадуть легко і не замислюючись. Будьмо пильними. Не можна пропустити цього моменту.
Я думаю, що Янукович на територію «своєї країни», за приватизацію якої він так тяжко боровся ще з 2004 року, жодних бізнес-конкурентів не допустить, бо ж саме так він сприймає інтеграційні пропозиції Москви.
Янукович діє так, як діяли за його керівництва в Донбасі на початку 90-х: гарний конкурент — мертвий конкурент. Саме так вони зачистили свою вотчину від Щербаня, Брагіна, Момота та багатьох інших.
Зараз вони так само інстинктивно захищають периметр своєї нової бізнес-імперії — України, в тому числі й від Кремля.
Хоч як дивно це звучить, але до усунення правлячого режиму, цей стан речей може допомогти нам зберегти для країни європейські перспективи.
— Що, на вашу думку, здатне найістотніше вплинути на ситуацію в Україні:
- активізація дій опозиції;
- масові народні акції протесту;
- жорстка позиція Заходу, яка б передбачала запровадження санкцій;
- внутрішній конфлікт у партії влади, здатний призвести до розколу в лавах прихильників режиму?
— В меню, яке ви запропонували, один пункт зайвий і одного не вистачає.
Я переконана, що внутрішньопартійний конфлікт у партії влади, такий, щоб міг призвести до розколу в лавах прихильників режиму, — просто неможливий.
І зовсім не тому, що партія влади робить щось правильно і чесно поводиться щодо своїх прихильників чи членів своєї команди, а тому, що єдність основних фундаторів Партії регіонів тримається на тваринних страхах та меркантильних інтересах.
Ніхто з депутатів від Партії регіонів або членів їхнього уряду не забуде уроку імені Євгена Кушнарьова або уроку імені прем’єра Криму Анатолія Гриценка. Ключові фігури партії регіонів можуть тихо ненавидіти Януковича, втрачати свої бізнеси, фінансувати «опозиційні проекти майбутнього» в глибокому підпіллі, але ніколи вони не вистрибнуть із цього окопу з гранатою. Вони ж не смертники — вони «кнопкодави», і не тільки у Верховній Раді. Із псевдодемократичного, псевдопатріотичного політичного середовища може перетікати до Партії регіонів сірий струмок безпринципного політичного багна, але зворотний процес неможливий. Серед «кнопкодавів» героїв не буває. Чечетов — це їхня планка особистого героїзму.
У вашому переліку факторів, які можуть істотно вплинути на ситуацію в Україні, немає головного — необхідності вироблення об’єднавчої ІДЕЇ для нації, для всіх громадян, для демократичних політиків та представників громадянського суспільства, для молоді та для мудрих людей, для середнього класу та великого бізнесу, для тих, хто хоче працювати і бути щасливим не в приймах, а на своїй рідній землі.
Так, ми можемо виграти ще декілька революцій «проти», але важливіше мати головну мотивацію «за».
Гадаю, що наше суспільство дуже сильно знудьгувалося без справедливості та можливості жити спокійно. Всі хочуть нарешті почати жити без щоденної виснажливої боротьби за існування проти власної державної машини.
Ми, на жаль, пропустили початок того моменту, коли держава оголосила війну своїм громадянам і коли всі суспільні можливості між органами державної влади та всім іншим суспільством були розподілені дуже хибно, нечесно. І тепер держава здобуває перемогу за перемогою над власними громадянами, накладаючи на останніх дедалі більше й більше різних анексій та контрибуцій.
І ми не вийдемо з цього зачарованого кола доти, доки докорінно не змінимо стосунки між державою та суспільством на користь останнього. Доки не перерозподілимо права та свободи, узурповані державою, на користь громадян у такій кількості та якості, що дозволили б громадянам виграти в цій війні раз і назавжди.
Доки ми не об’єднаємося навколо прийняття такої Конституції, яка покінчить з безправ’ям людей, з безкарністю представників держави (кланів, родин, друзів), ніякі революції та перемоги на виборах нічого не дадуть. Вважаю, що треба зробити так, аби кожен українець у кожну хвилину свого життя (а не від виборів до виборів) мав у руках надійні, а головне, реально працюючі інструменти та права, які завжди забезпечуватимуть йому статус господаря свого життя, а чиновникам усіх рівнів — статус виконавців його волі, і тільки… Громадянське суспільство мусить отримати можливість міцно тримати державні органи влади і періодично перепиняти їй надходження кисню.
Сьогодні таку ідею вже народжено, ми об’єднаємося і зробимо все правильно.
— Відданість Віктора Федоровича політиці вибіркових політичних репресій, зокрема винесений вам вирок, серйозно ускладнили його відносини із Заходом, нічого не додали відносинам з Росією, не підвищили його рейтинг. Упертість, з якою Янукович прагне запроторити вас за ґрати, — за межею здорового глузду. Що саме, на вашу думку, слугує справжнім мотивом цієї впертості?
— Захист «своєї» території від очевидної загрози за будь-яку ціну. Це — не осмислені дії, це рефлекс.
— За інформацією ЗМІ, Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ розгляне касацію на ваш вирок 15 травня. Як ви гадаєте, яким виявиться остаточне рішення?
— О, які високі й гарні слова — Вищий спеціалізований суд, касація, заключне рішення!.. Все це — метафори. У нас, в Україні, ніколи цього реально не було. А зараз — і поготів. У нас не Вищий спеціалізований суд, а рідний брат генерального прокурора Пшонки; не касація, а профанація; не заключне рішення суду, а результат міжнародного тиску на Януковича для припинення агресії проти опозиції.
Дотиснуть — 15 травня я буду на волі. Не дотиснуть — то обидва Пшонки зроблять так, як скаже Янукович. Думаю, будемо сподіватися на рішення Європейського суду з прав людини, перемогу на парламентських виборах та організовані дії українців заради захисту свободи і життя. Але що абсолютно точно можу сказати: незалежно від того, на волі я чи тут, за гратами, — я не дам нікому перетворити Україну на темну вотчину вітчизняної Коза Ностри.
Завжди Ваша — Юлія Тимошенкоhttp://dt.ua/POLITICS/yuliya_timoshenko_z_hvoroyu_spinoyu,__ale_z_mitsnim_hrebtom-100889.html
Коментарі
The Strong!
121.04.12, 03:25
Леонід
221.04.12, 08:07
Тушки повинні потрапляти на гриль, а не у Верховну Раду!!!
Саничок
321.04.12, 09:12
анонім
421.04.12, 11:55
Неужели эти дебилы не понимают, что рано или позже за все им придется ответить по полной.
Гість: kiralex
521.04.12, 13:05
Это слова истинного Лидера нации. То чудило на букву м, что сидит сейчас на этом месте - недоразумение и кощунство.
Teрминатор*
621.04.12, 15:01
Я навіть вважаю, що сьогодні мало єднатися опозиційним партіям, настав час опозиції єднатися з громадянським суспільством. Не з весільними генералами, а з тими людьми і групами, що непідкупні, що справжні, з тими, хто не стане підлаштовуватися під сумнівні кулуарні домовленості, не встане в чергу за чайовими від влади та не буде за це казати на чорне — біле.
Ось тут СИЛА !!!
Казка
721.04.12, 15:16
Якщо вже такі особистості як Ю. Мостова і С. Рахманін дають таку інфу... Мабуть в тій Тимошенко щось таки Є.
evgstereo
822.04.12, 20:33
Poroshenko
922.04.12, 21:23
Гасла гарні. А ось ралії. В БЮТ були і є тушки, діячі, яких засудили за злочини проти особистості, люди, які лоббіюють інтереси корпорацій за рахунок громадян. Список довгий. Це один з докорів ЇЙ. Хоч ВОНА і визнала кадрові помилки, але хіба від цього легше?
viktor67
1022.04.12, 22:16Відповідь на 9 від Poroshenko
ЮВ відповіла на це питання: такий стан речей буде доти, доки політичні партії не будуть утримуватися за рахунок держбюджету. а не спонсорів. Але оскільки державна власність розкрадена, середнього та дрібного бізнесу нема, бюджет не в змозі задовільнити навіть мізерні соціальні гарантії, то нічого не залишається. як долучати до фінансування партій великий бізнес.
Це проблеми росту країни, нікуди від цього не дітися.