Книгозбір ВАРТИ - О. БОРГАРДТ "Дві культури"
- 16.01.13, 10:21
До вашої уваги категорично пропоную книгу Олександра Боргарта "Дві культури"(!)
Наведу тільки одну цитату, що на початку цієї книги --- "
Крiм прямої – вiйськової, полiтичної та культурної агресiї, Росiя вела й веде протиУкраїни широко закроєну пропагандну агресiю, цiллю якої є:
1.Довести всьому свiтовi, що жодної України взагалi немає й нiколи не було, єлише “южная окраiна Россіі”.
2.Якщо це не вийде повною мiрою, то довести, принаймнi, що нема й не було жодногоукраїнського народу.
3.Як не вдастся й це, то довести хоча б, що нема i не може бути жодноїукраїнської культури, а значить – i української мови.
4.Коли не вийде, зiрветься й попереднє, то довести хоча б те, що жалюгiдна,вiдстала та провiнцiйна українська культура – в жодний спосiб не порiвнюється з“вєлiкой русской культурой”. Втiм, “вєлiкой” її, крiм самих росiян, здається, –нiхто й нiколи не називав."
І дещо про самого автора книги:
5 серпня 2002 року на 84-му році життя зупинилося серце Олександра Олександровича Боргардта - відомого науковця, есеїста, графіка, перекладача, культуролога. Окрім свого безпосереднього фаху - фізики, професор Боргардт активно цікавився літературою та історією, вільно володів кількома європейськими мовами. Останні 15 років він особливо плідно працював у царині есеїстики та культурології. Одна за одною вийшли його книги - "Бич Божий", "Дві культури", "Аналітична історія України" у трьох частинах. Остання праця вже встигла викликати помітний резонанс і жваве читацьке зацікавлення. В архіві О. Боргардта залишається чимало невиданих праць: переклади з Ф.Г.Лорки, гостроактуальне дослідження "Мовне питання на Україні (трохи правди проти моря брехні)", численні статті та розвідки, якими пристрасний полеміст відгукувався на злободенні проблеми сучасності.
О.Боргардт народився 3 лютого 1919 року біля станції Синельникове в родині професора біології. Походить зі швейцарського роду, дід О.Боргардта - Йоган Боргардт - воював на Кавказі на боці Шаміля. Потрапивши до російського полону, назавжди лишився в імперії. Звідси, напевно, гостре неприйняття О.Боргардтом будь-яких імперій - від Римської до Російської. Антагонізм між імперськими і вільними світами - наскрізна тема наукової та есеїстичної творчості О.Боргардта. Його "Аналітична історія України" є чи не першою спробою аналітичного осмислення історичних фактів, подій та їхніх наслідків. Все, що створене пером професора Боргардта, відрізняється гостротою аналізу, скепсисом науковця і вірою патріота. Власне, О.Боргардт уособлював собою три поняття, реабілітуючи їхнє первинне, незамулене значення - інтелігента, науковця і патріота. Український світ помітно збіднів, зазнавши втрати, але залишилися книги професора Боргардта та його великий архів, який нащадкам ще належить поцінувати. Світла пам'ять про нього назавжди залишиться у серцях його учнів, друзів, усіх, хто мав честь знати його особисто.